Ο λόγος του… Ντίλαρντ

2016-01-23T19:12:38+00:00 2016-01-23T21:09:48+00:00.

23/Jan/16 19:12

Ο Απόλλωνας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμερικανό γκαρντ επέστρεψε από το -13 κι απέδρασε με τη νίκη από την Αμαλιάδα, κάμπτοντας την αντίσταση του Κοροίβου με 59-58.

Ο Κέβιν Ντίλαρντ ήταν εντυπωσιακός (22π. με 9/18) κι αυτός που κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι, ενώ στο τέλος της χάρισε τη νίκη με δικό του καλάθι. Αυτό ήταν το τρίτο σερί θετικό αποτέλεσμα των Πατρινών, την ώρα που οι γηπεδούχοι δεν έχουν πανηγυρίσει ακόμα τη νίκη μέσα στο 2016.

Αμφότερες οι ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα αποδοτικές στην επίθεση, ωστόσο ο Απόλλωνας ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 10-2 αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον Ντέιβις. Με διαδοχικούς πόντους του Αμερικανού γκαρντ απάντησαν άμεσα ενώ στη δεύτερη περίοδο τη… σκυτάλη ανέλαβε ο Τρότερ, ο οποίος ήταν ο πρωτοστάτης του 10-0 που έτρεξε ο Κόροιβος για να βρεθεί μπροστά με 29-20 (16′).

Οι Αμερικανοί της ομάδας της Αμαλιάδας συνέχισαν να κάνουν πολύ καλή δουλειά, την ώρα που οι Πατρινοί τα περίμεναν όλα από τον Ντίλαρντ. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν απόλυτα το τέμπο του αγώνα και το +13 (44-31 στο 25′) ήταν η φυσική εξέλιξη της ανωτερότητας που έδειξαν στο παρκέ στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου. Οι ατομικές ενέργειες του Ντίλαρντ κράτησαν τους φιλοξενούμενους στο κυνήγι της νίκης, ενώ όταν στην επιθετική εξίσωση προστέθηκε κι ο Βεργίνης, η εικόνα του αγώνα άλλαξε πλήρως.

Συγκεκριμένα, ο Απόλλωνας ολοκλήρωσε σερί 10-0 και με τρίποντο του Σάντλερ πέρασε μπροστά με 57-54 (38′), την ώρα που ο Κόροιβος δεν μπορούσε να σκοράρει με… τίποτα (σ.σ. είχε μόλις 2 πόντους ως εκείνο το σημείο στην τέταρτη περίοδο). Ο Ντέιβις “ξύπνησε” την ομάδα του που πέρασε μπροστά με καλάθι του Σλαφτσάκη (58-57 στο 39′) αλλά την τελευταία λέξη την είπε ο Ντίλαρντ. Ο κορυφαίος της αναμέτρησης έδωσε τη νίκη στην ομάδα του καθώς ο Ντέιβις αστόχησε σε προσπάθεια του.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 31-23, 52-44, 58-59.