Στο τέλος “μίλησε” ο ΠΑΟΚ

2016-02-27T19:07:09+00:00 2016-02-27T19:27:49+00:00.

27/Feb/16 19:07

????????????????????????????????????

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” νίκησε με 68-66 τον Αρκαδικό στην Τρίπολη, δείχνοντας την εμπειρία του την κρίσιμη ώρα

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Τρίπολη με 68-66 (15-18, 18-17, 14-16) παρά τις απουσίες των Βασιλειάδη-Σχορτσανίτη, κρατώντας τον Αρκαδικό κάτω από τη ζώνη υποβιβασμού και στερώντας του μία νίκη που ίσως του έδινε τη σωτηρία.

Σημείο καμπής του αγώνα ήταν τα τρία γρήγορα φάουλ του Βασίλη Καββαδά στην πρώτη περίοδο που κράτησαν τον κορυφαίο παίκτη του Αρκαδικού εκτός αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο ενώ συνολικά έπαιξε λιγότερο από ότι συνήθως (18 λεπτά αντί 25’). Ίσως ο αγώνας να ήταν διαφορετικός με τον Καββαδά στο παρκέ για περισσότερη ώρα, αλλά με τα αν και τα ίσως δεν παίζεται το παιχνίδι.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο ΠΑΟΚ έβρισκε διαρκώς τον τρόπο να ξεφεύγει με μικρές έστω διαφορές 7-9 πόντων στα ενδιάμεσα των δεκαλέπτων αλλά ο γηπεδούχος επέστρεφε πάντα προς το τέλος αυτών. Χαρακτηριστικά αναφέρουμε το 17-9 στο 7’ (24-24 στο 12’) και το 35-28 στο 18’ (35-33ημ.).

Το ίδιο μοτίβο επαναλήφθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να πιάνει τη μάξιμουμ διαφορά στο 23.10’’ (44-35). Έκανε να σκοράρει όμως πέντε λεπτά, ο Καββαδάς επέστρεψε στο παρκέ, μείωσε σε 46-47, αλλά και πάλι δεν πέρασε μπροστά (47-51 στο 30’). Κάτι που έκανε στο 34’ με 56-55, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε τη λύση χάρη στην τετράδα Χάτσερ, Τέπιτς, Μάρκοβιτς, Μαργαρίτη.

Σχεδόν τα πάντα για τον Αρκαδικό χάθηκαν περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο κορυφαίος του παίκτης, Κάμερον Τζόουνς αστόχησε σε δύο βολές (62-63) και ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Χάτσερ έκανε 62-66 στο 1.10’’. Στη διαδικασία των βολών οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι, ακόμα και στις τελευταίες που κέρδισε με τον Χάτσερ (66-68), αλλά ο Αρκαδικός δεν πρόλαβε να κάνει την ανατροπή.