Μια ανάσα από την τρίτη θέση ο Άρης!

2016-03-19T19:09:10+00:00 2016-03-19T19:13:46+00:00.

19/Mar/16 19:09

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 73-65 απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας πήρε ο Άρης, αποτέλεσμα το οποίο επί της ουσίας του εξασφαλίζει την 3η θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League…

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 73-65 απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας πήρε ο Άρης, αποτέλεσμα το οποίο επί της ουσίας του εξασφαλίζει την 3η θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League.

Η τριάδα των Αμερικάνων ΜακΝιλ (17π), Χάγκινς (14π) και Ουότερς (12π) έκανε τη διαφορά για τους νικητές, την ώρα που για την ομάδα της Πάτρας ξεχώρισαν οι Γουντς (13π, 9ρ) και Λαμπρόπουλου (11π, 7ρ).

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων στην αναμέτρηση με τα καλάθια να διαδέχονται το ένα το άλλο και τον εξαιρετικό φέτος Σάντλερ να διαμορφώνει το 16-12 υπέρ του Απόλλωνα στο 5′. Η αντίδραση του Άρη ήταν άμεση και ήρθε δια χειρός ΜακΝιλ ο οποίος με 9 γρήγορους πόντους (4/4 σουτ) έβαλε την ομάδα του και πάλι μπροστά στο σκορ με 18-16. Το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια μέχρι το τέλος της περιόδου (23-16), σε ένα πολύ παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο.

Ο παίκτης που βελτίωσε την εικόνα του Απόλλωνα στα επόμενα λεπτά ήταν ο Φώτης Λαμπρόπουλος. Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε 6 διαδοχικούς πόντους και μείωσε σε 23-22 (14′), πριν ο Αργυρόπουλος με εύστοχο τρίποντο φέρει τους γηπεδούχους μπροστά (26-25) μετά από ώρα. Ωστόσο, το νεκρό διάστημα των επόμενων λεπτών και η αδυναμία του Απόλλωνα να σταματήσει τους αντίπαλους ψηλούς, έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να “κλείσει” το ημίχρονο με το υπέρ του 35-28.

Προϊόντος του χρόνου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, κάτι που ευνοήσε τους φιλοξενούμενους. Το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη έλεγξε καλύτερα το παιχνίδι και με τους Αμερικάνους για ακόμα μία φορά σε πολύ καλή μέρα εξασφάλισε μικρό προβάδισμα.

Στην επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια, ο Απόλλωνας κατάφερε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ (39-36) χάρη στην κυριαρχία του Γουντς μέσα στο ζωγραφιστό. Ο Αμερικάνος σέντερ πέτυχε 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, όμως το αντιαθλητικό του φάουλ χάλασε τον ρυθμό της ομάδας του βοήθησε τον Άρη να ξεφύγει αρχικά με +7 (47-40) και στη συνέχεια με +11 (51-40). Με αυτό τον τρόπο οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με σημαντικό προβάδισμα νίκης (51-43).

Στην τελευταία “στροφή” του παιχνιδιού ο Απόλλωνας επιχείρησε την ύστατη αντεπίθεση αλλά ο Άρης είχε πάντα την απάντηση. Στο καλάθι και φάουλ του Λαμπρόπουλου (56-51), οι Θεσσαλονικείς απάντησαν με μικρό σερί 5-0 που κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (61-51), με 5.01′ να απομένουν για τη λήξη. Ο Βεργίνης ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες για λογαριασμό της ομάδας της Πάτρας και μείωσε εκ νέου σε (64-58), όμως και πάλι ο Άρης πήρε βαθιά ανάσα από το καθοριστικό τρίποντο του Ουότερς (70-63), μόλις 1.18′ πριν το τέλος. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο τελικό 73-65 και μπορούν πλέον να θεωρούν σίγουρη την κατάληψη της τρίτης θέσης αφού την ίδια στιγμή η ΑΕΚ ηττήθηκε από το Ρέθυμνο.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-35, 43-51, 65-73