Πέρασε από Καβάλα ο… διπρόσωπος Παναθηναϊκός

2016-03-27T18:44:50+00:00 2016-03-27T18:53:00+00:00.

27/Mar/16 18:44

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην μαχητική Καβάλα, όμως το ξέσπασμα του μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου ήταν αρκετό για να επικρατήσει με 82-76 και να ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες των νεοφώτιστων για παραμονή στην κατηγορία.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην μαχητική Καβάλα, όμως το ξέσπασμα του μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου ήταν αρκετό για να επικρατήσει με 82-76 και να στείλει τους νεοφώτιστους ξανά στην δεύτερη κατηγορία.

Πολλές θεαματικές φάσεις χάρισε στον κόσμο ο Τζέιμς Γκιστ (16π, 6ρ) με το δίδυμο των Φελντέιν (22π, 4ρ, 3ασ.) και Διαμαντίδη (14π) να δίνει σημαντικές λύσεις, ειδικά στο διάστημα που οι “πράσινοι” ανέτρεψαν την κατάσταση.

Την πολύ καλή εμφάνιση κρατάει η Καβάλα με το δίδυμο των ΜακΚι (18π) και Κοστόφ (16π, 6ρ) να μην είναι αρκετό για να ολοκληρωθεί η τεράστια έκπληξη.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι με δαιμονιώδη ρυθμό στα πρώτα του λεπτά, η Καβάλα κατάφερε να προηγηθεί με 11-7 στο 5′ εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Παναθηναϊκού. Η αντίδραση των “πρασίνων” ήρθε μέσα από την άμυνα αφού διαδοχικά κλεψίματα οδήγησαν σε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με τον Γκιστ να διαμορφώνει το 15-13 υπέρ της ομάδας του με εντυπωσιακό κάρφωμα. Η πολύ θεαματική πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στο 18-18 και τους γηπεδούχους να κοιτάζουν τα μάτια τους αντιπάλους τους που έφτασαν ήδη τα 5 λάθη.

Το γρήγορο 5-0 σερί δια χειρός Διαμαντίδη έδωσε στον Παναθηναϊκό αέρα +5 (25-20), όμως το νεκρό διάστημα των επόμενων λεπτών επέτρεψε στην Καβάλα να πλησιάσει για ακόμα μία φορά στον πόντο (29-28, 15′). Η συγκεκριμένη εξέλιξη γέμισε αυτοπεποίθηση τους παίκτες του Στιβ Γιατζόγλου οι οποίοι σουτάροντας με το υψηλότατο 50% (4/8 τρίποντο) κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 38-35.

Αντίθετα, οι “πράσινοι” τα έκαναν όλα λάθος τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση με το απογοητευτικό 2/15 τρίποντα (15%) να ξεχωρίζει. Το αποτέλεσμα ήταν οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με την Καβάλα να σημειώνει μέχρι στιγμής μία μικρή έκπληξη (40-37) και τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να έχει πολλά να πει στην ανάπαυλα.

Στο ίδιο έργο θεατές στην επιστροφή των ομάδων, αφού τα διαδοχικά βήματα του Ραντούλιτσα ανέβασαν τον αριθμό των λαθών στα 10 και βοήθησαν την Καβάλα να διατηρήσει το προβάδισμα της (42-39). Στο προσωρινό προσπέρασμα του Παναθηναϊκού (43-42), οι νεοφώτιστοι απάντησαν με επί μέρους σκορ 10-2 (52-45, 26′) σκορπώντας τον ενθουσιασμό στους φίλους της. Από αυτό το σημείο και έπειτα ωστόσο τα πράγματα άρχισαν να παίρνουν την φυσιολογική τους τροπή. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και έχοντας κλείσει όλους τους δρόμους στην άμυνα, οι παίκτες του “τριφυλλιού” έτρεξαν σερί 12-0 και προηγήθηκαν στο τέλος της περιόδου με 57-52.

Η κίνηση που Σάσα Τζόρτζεβιτς να χρησιμοποιήσει μαζί στη γραμμή των ψηλών τους Αντώνη Φώτση και Τζέιμς Γκιστ αποδείχθηκε κομβική. Ο Αμερικάνος έφτασε τους 16 πόντους (8/9 δίποντα) μετατρέποντας σε πολλά σημεία την αναμέτρηση σε… διαγωνισμό καρφωμάτων.

Ήταν πλέον εμφανές πως οι “πράσινοι” είχαν αφήσει πίσω το κακό διάστημα τους κάτι που επιβεβαίωσαν και στην τελευταία περίοδο. Με άψογη κυκλοφορία της μπάλας δημιούργησαν τις ιδανικές συνθήκες για ελεύθερα σουτ και τα διαδοχικά τρίποντα των Διαμαντίδη και Φελντέιν ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 69-54 και το συνολικό επί μέρους σκορ στο 24-2! Το χαλάρωμα του Παναθηναϊκού έδωσε στην Καβάλα την ευκαιρία να πλησιάσει στο 76-63, με 3.30′ να απομένουν, όμως ο Τζέιμς Φελντέιν είχε βρει πλέον ρυθμό και με το τέταρτο τρίποντο του διαμόρφωσε το 82-66.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν, δεν έγιναν επικίνδυνοι αλλά το τελικό 82-76 αποδεικνύει πως εμφανίστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και δυσκόλεψαν τον Παναθηναϊκό για περίπου τρεις περιόδους.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-37, 52-57, 76-82