Σφράγισε την πρωτιά ο Ολυμπιακός!

2016-03-28T20:13:40+00:00 2016-03-28T20:21:43+00:00.

Lefteris Moutis

28/Mar/16 20:13

Αγχώθηκε μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα στο Nick Galis Hall, αλλά ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Αρη με 74-70 και σφράγισε την πρωτιά στην κανονική περίοδο χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του Παπανικολάου.

Οι “ερυθρόλευκοι” επιβλήθηκαν επί των “κιτρίνων” πολύ δύσκολα και “σώθηκαν” χάρη σε ένα σπουδαίο σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,75 μ. του πρώην παίκτη των γηπεδούχων, Κώστα Παπανικολάου. Εξαιρετικός ήταν ο Βασίλης Σπανούλης δημιουργικά και εκτελεστικά, βοήθησε στο φινάλε με την ευστοχία του στις βολές ο Πρίντεζης, ήταν καθοριστικός ο Παπανικολάου και ήταν ξανά ανεβασμένος ο Ουόρικ.

Με αυτή τη νίκη οι Πειραιώτες έμειναν στην κορυφή και πλέον για να έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας χρειάζεται να επιβληθούν στις τελευταίες δυο αγωνιστικές του Απόλλωνα στην Πάτρα και του Ρεθύμνου στο ΣΕΦ, ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την ΑΕΚ και φιλοξενείται από την Κηφισιά.

Από τον Αρη ο Ουάιτ έκανε άνω-κάτω το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΜακΝιλ βοήθησε αρκετά, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν μια σπουδαία νίκη γοήτρου στους “κιτρίνους” που όμως, είναι αγκαλιά με τη τρίτη θέση.

Ο τραυματισμός του Οθέλο Χάντερ από ακούσιο χτύπημα του Κώστα Παπανικολάου στο δίλεπτο “πάγωσε” τους παίκτες και των δυο ομάδων και έτσι και οι δυο αντίπαλοι έφθασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων μετά από 10′ (10-12)!

Αρης και Ολυμπιακός έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα, δεν προσπάθησαν να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο και ήταν πολύ άστοχοι. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι “ερυθρόλευκοι” ήταν προσαρμοσμένοι στο δίδυμο των Αμερικανών του Αρη, Ουάιτ και Χάγκινς με τον Ουόρικ να κάνει καλή δουλειά ως αντικαταστάτης του Χάντερ και τους Πρίντεζη, Παπαπέτρου να αποδίδουν τα μέγιστα αμυντικά.

Οι γηπεδούχοι μπορούσαν να σκοράρουν μόνο πίσω από τη γραμμή του τριπόντου στα πρώτα 14′ (είχαν 0/8 δίποντα και 4/10 τρίποντα σε αυτό το διάστημα), αλλά κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ χάρη στο ξέσπασμα του Ζάρα που πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους (15-14, 14′).

Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε πλήρως στα επιθετικά ριμπάουντ (μέχρι εκείνο το σημείο οι “ερυθρόλευκοι” είχαν 11-10 ριμπάουντ και οι “κίτρινοι” 13-3), αλλά δεν μπορούσαν να το εκμεταλλευτεί λόγω της αστοχίας του.

Ωστόσο, από τα μέσα της δεύτερης περιόδου ο Σπανούλης ανέλαβε δράση επιθετικά και κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ, καθώς σκόραρε και μοίραζε ασίστ σε κάθε ευκαιρία. Είναι χαρακτηριστικό ότι συμμετείχε σε όλες τις φάσεις που σκόραραν οι Πειραιώτες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού άλλαξε το ρυθμό του αγώνα έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 6 πόντων (21-27, 18′) με τους Παπανικολάου και Πρίντεζη να βγάζουν αρκετή ενέργεια και να βοηθούν την ομάδα τους να κρατήσει το ισχνό προβάδισμα (28-34) μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Τα πάντα άλλαξαν ωστόσο, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Οκάρο Ουάιτ πήρε φωτιά! Ο Αμερικανός φόργουορντ του Αρη αναγεννήθηκε στην ανάπαυλα και μετά το κακό επιθετικά πρώτο ημίχρονο, πέτυχε τους πρώτους 11 πόντους των “κιτρίνων” με τρία τρίποντα και με τη βοήθεια των Πελεκάνου και ΜακΝιλ, οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-6 σε 6 λεπτά (44-40, 26′).

Ο Ολυμπιακός δεν πανικοβλήθηκε παρά το κρεσέντο του Αρη και τον ενθουσιασμό που έδωσε αυτό το ξέσπασμα στους οπαδούς των Θεσσαλονικιών. Οι Πειραιώτες έτρεξαν σερί 8-0 με πρωταγωνιστή και πάλι τον Σπανούλη δημιουργικά και προηγήθηκαν ξανά (44-48, 28′) και κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου με τρίποντο του Χάκετ (52-56, 31′).

Παρόλα αυτά, ο Ουάιτ δεν πρόλαβε να “κρυώσει” και με δυο συνεχόμενα τρίποντα δικά του και ένα του Μούρτου που άρχισε να περιορίζει πια αποτελεσματικά τον Βασίλη Σπανούλη αμυντικά. Ο Αρης με το νέο κρεσέντο του Ουάιτ και του Μούρτου προηγήθηκε με 61-56 στο 33′ και εκμεταλλευόμενος τη δυστοκία του Ολυμπιακού μέχρι το 37′ (62-58) έδειχνε να ελέγχει το ματς.

Οι “ερυθρόλευκοι” άλλαξαν τη ροή του αγώνα όταν κατάφεραν να τρέξουν και να χτυπήσουν τον Αρη στην τρανζίσιον άμυνα του. Οι Παπανικολάου και Πρίντεζης έτρεξαν σερί 6-0 (62-64, 38′), αλλά ο Αρης πήρε και πάλι το προβάδισμα (66-65, 92 δεύτερα πριν το τέλος) με ένα ελεύθερο σουτ του ΜακΝιλ από μέση απόσταση.

Ο Παπανικολάου “απάντησε” στην πρώην ομάδα του με ένα μεγάλο τρίποντο (66-68, -75”), οι Χάκετ και ΜακΝιλ είχαν από 1/2 βολές (67-69, 23”), αλλά ο Πρίντεζης με 5/6 βολές στα τελευταία 19″ έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.