Αποχαιρέτισε η Καβάλα, ελπίζει ο Αρκαδικός!

Η Καβάλα έγινε και μαθηματικά η πρώτη ομάδα που αποχαιρέτησε την Basket League τη φετινή σεζόν μετά την ήττα της με 74-68 στην έδρα του Αρκαδικού. Αντίθετα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε ένα από τα βήματα που χρειαζόταν για να παραμείνει στην κατηγορία και πλέον περιμένει να δει και τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Το δίδυμο των Καββαδά (13π, 6ρ) και Τζόουνς (19π, 6ασ.) έκανε τη διαφορά για λογαριασμό του Αρκαδικού, με τον Αμερικάνο γκαρντ να πετυχαίνει και το πιο κρίσιμο καλάθι της αναμέτρησης.

Αντίθετα, η Καβάλα πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να κρατηθεί στην κατηγορία παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Λασανά Κρομά με τους 19 πόντους και τα 7 ριμπάουντ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο και οι δύο ομάδες ήθελαν μόνο τη νίκη για να διατηρήσουν ζωντανές τις όσες ελπίδες παραμονής αναλογούσαν στην κάθε μία, ο Αρκαδικός ξεκίνησε πολύ καλύτερα και προηγήθηκε νωρίς με 14-4 χάρη στον πολύ θετικό Καββαδά. H Καβάλα προσπάθησε να αντιδράσει και ως ένα βαθμό το κατάφερε βρίσκοντας επιθετικές λύσεις κυρίως από την περιφέρεια και τη γραμμή των βολών. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο 21-16 με τους γηπεδούχους να δείχνουν σαφώς καλύτερη εικόνα πάνω στο παρκέ.

Η κυριαρχία του Έλληνα σέντερ στις δύο πλευρές του παρκέ συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν και πάλι τον τρόπο να ξεφύγουν με 29-18 μετά από καλάθι του Καλλινικίδη. Η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου αδυνατούσε να βρει λύσεις στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα να έχει πετύχει μόλις 5 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά της δεύτερης περιόδου και να βρίσκεται σταθερά στο -10 (31-21). Το ξέσπασμα ωστόσο των φιλοξενούμενων και το γρήγορο 8-0 σερί τους έφερε σε απόσταση μιας κατοχής (31-29), πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με τον Αρκαδικό να διατηρεί προβάδισμα, αλλά όχι ασφαλείας (35-29).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο παιχνίδι με το σκορ να αυξάνεται και να μειώνεται ανάλογα με τη διάθεση των γηπεδούχων. Ο Λίτζιον με τρίποντο διαμόρφωσε το 45-31 και χάρισε στην ομάδα του το μεγαλύτερο μέχρι στιγμές προβάδισμα, πριν η Καβάλα τρέξει δικό της 8-0 σερί και επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης (45-39). Τα αμυντικά κενά ωστόσο στοίχισαν για τους φιλοξενούμενους που έβλεπαν την επίθεση τους να δουλεύει πολύ καλά αλλά στην άλλη πλευρά του παρκέ να δέχονται το ένα καλάθι μετά το άλλο. Το αποτέλεσμα ήταν να δεχθούν επί μέρους σκορ 25-20 σε αυτή την περίοδο και να πάνε στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του παιχνιδιού κυνηγώντας στο σκορ με 60-49.

Πλησιάζοντας προς το τέλος, η παραγωγικότητα των δύο ομάδων όπως και ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσαν, εξέλιξη η οποία ευνόησε την Καβάλα. Με τον Κρόμα να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες, το σύνολο του Στιβ Γιατζόγλου άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και να μειώνει αρχικά σε 66-60 με 5.59′ να απομένουν. Στην προσωρινή αντίδραση του Αρκαδικού και το 69-60 δια χειρός Νούτινεν, οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι την λύση και αυτή τη φορά αποδείχθηκαν ακόμα πιο επικίνδυνοι!

Το προσωπικό σερί 6-0 του Χρήστου Ταπούτου έφερε την ομάδα του ακόμα πιο κοντά (69-66) και μόλις 1.21′ να απομένουν στο ρολόι. Στην πιο κρίσιμη κατοχή της σεζόν για τους νεοφώτιστους, η μπάλα βρέθηκε στα χέρια του Γιαννακίδη και εκείνος αστόχησε στην προσπάθεια για τρεις πόντους που θα έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Αντίθετα, ο Τζόουνς πέτυχε το σουτ νίκης έξω από τα 6.75 διαμορφώνοντας το 72-66 και καταδικάζοντας την ίδια στιγμή την Καβάλα σε υποβιβασμό. Το τελικό 74-68 βρήκε τους Αρκάδες δίκαιους νικητές οι οποίοι περιμένουν τα υπόλοιπα αποτελέσματα για να υπολογίσουν ξανά τις πιθανότητες παραμονής τους στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 35-29, 60-49, 74-68