Κέρδισε, αλλά δεν… έπεισε ο Ολυμπιακός

2016-04-04T19:03:42+00:00 2016-04-04T19:05:25+00:00.

04/Apr/16 19:03

Ο Ολυμπιακός πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας και έφτασε ακόμα πιο κοντά στην πρωτιά, αλλά η απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο ήταν απογοητευτική

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Απόλλωνα στη Πάτρα με 72-77 και έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Οι κόκκινοι ξεκίνησαν αρκετά καλά στο παιχνίδι και το δεύτερο δεκάλεπτο είναι εκείνο που τους έφερε σε θέση ισχύος και τους προσέφερε “κληρονομιά νίκης”.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εμφάνιση του Ολυμπιακού ήταν κάκιστη και χρειάστηκε να παίξει… άβγαλτος από το παρκέ ο Βασίλης Σπανούλης, για να αποφύγει η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου τα χειρότερα. Είναι χαρακτηριστικό πως στην επανάληψη ο Απόλλωνας κέρδισε τον Ολυμπιακό με επί μέρους σκορ 45-29!

Κορυφαίος των νικητών ο Σπανούλης με 15 πόντους και 9 ασίστ, 13 ο Ντάριους Όντομ (όλους στο πρώτο ημίχρονο), 12 ο Μάντζαρης, από 9 οι Χάντερ και Αγραβάνης. Για τον Απόλλωνα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντίλαρντ με 16 πόντους, 15 είχε ο Μέιερ και 14 ο Νίκος Αρυγόπουλος, που έπαιξε το τελευταίο του ματς στη Πάτρα, τιμήθηκε και δικαίως καταχειροκροτήθηκε!

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός τελείωσε τον αγώνα με 18/33 βολές. Ο Σπανούλης σούταρε 9/12 και όλοι οι υπόλοιποι 9/21!

Το ξεκίνημα

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκίνησε με βασικό σχήμα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ. Ο Ολυμπιακός γρήγορα δημιούργησε μια διαφορά 10 πόντων (7-17), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 13-19. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς, με χαρακτηριστικό στοιχείο του παιχνιδιού τους, την ευστοχία τους στα τρίποντα.

Τον… χορό τον άνοιξε ο Αγραβάνης, συμμετείχαν οι Σπανούλης, Μάντζαρης και σημαντικό ρόλο στην εκτόξευση της διαφοράς διαδραμάτισε η εμφάνιση του Ντάριους Όντομ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός γκαρντ σε 10 λεπτά συμμετοχής έβαλε 13 πόντους χωρίς χαμένο σουτ! Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, το +22 (24-46), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 27-48.

Αντέδρασε ο Απόλλωνας

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε στην επανάληψη αποφασισμένη να παλέψει περισσότερο, κατάφερε να ανεβάσει την επιθετική της παραγωγικότητα και άλλαξε το μοτίβο της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Μέξα “έτρεξαν” ένα δικό τους σερί 20-7 και μείωσαν στους 8 πόντους (47-55), στο 26′! Ο Ντίλαρντ “ξύπνησε”, ο Σάντλερ πίεσε πολύ πάνω στην μπάλα και παράλληλα έδωσε λύσεις στην επίθεση, το ίδιο έκανε και ο Μέιερ και ο Ολυμπιακός παρουσίασε ένα από τα γνωστά του… νεκρά διαστήματα στην επίθεση.

Ο Απόλλωνας μείωσε και στους 6 (51-57) και σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός είχε 5/14 βολές! Η αυλαία στο τρίτο δεκάλεπτο έπεσε με το σκορ στο 55-64. Ο Απόλλωνας είχε πετύχει ένα επί μέρους σκορ 28-16 και όπως και να έχει, είναι παράσημο ότι σε αυτό το διάστημα νίκησε τον Ολυμπιακό με +12.

Τα τελευταία λεπτά

Απέμενε να δούμε αν ο Απόλλωνας θα μπορούσε να δώσει… ακόμα περισσότερες συγκινήσεις στην αναμέτρηση ή αν ο Ολυμπιακός θα σοβαρευόταν και θα “καθάριζε” το διπλό. Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη και στα επόμενα 3-4 λεπτά, οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες να πάρουν σκορ από τις δικές τους κατοχές. Στο ίδιο διάστημα ό,τι καλό έφτιαχνε ο Ολυμπιακός επιθετικά, προερχόταν από τον Βασίλη Σπανούλη.

Η διαφορά πήγε ξανά πάνω από τους 10 πόντους (59-70) και εκεί ο Κώστας Μέξας επανέφερε στο παρκέ τον Ντίλαρντ, που ήταν χρεωμένος με 4 φάουλ. Με τρίποντο του Αμερικανού σκόρερ, ο Απόλλωνας πλησίασε ακόμα περισσότερο (65-70) 4 λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Με νέο τρίποντο από τον Τόνι Μέιερ, η διαφορά πήγε στους 3 πόντους (68-71), δύο λεπτά πριν το τέλος και πλέον είχαμε ντέρμπι, στο οποίο όλα μπορούσαν να συμβούν!

Ο Παπανικολάου αστόχησε σε δύο βολές και ο Μέιερ έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει με σουτ τριών πόντων! Ο Σπανούλης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 68-73, 71” πριν το τέλος. Ο Ντίλαρντ με προσωπική ενέργεια έκανε το 70-73 και στην επόμενη κατοχή, ο Ολυμπιακός πήρε δύο επιθετικά ριμπάουντ, μετά από άστοχα σουτ των Σπανούλη και Μάντζαρη.

Ο Σπανούλης κέρδισε ένα ακόμα ζευγάρι βολών και ο Σπανούλης διαμόρφωσε το 70-75, 16” πριν το τέλος. Ο Ντίλαρντ αστόχησε και όλα κρίθηκαν οριστικά και αμετάκλητα. Ο Μάντζαρης με 2/2 βολές “έγραψε” το 70-77, για να ολοκληρωθεί ο αγώνας στο 72-77.

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη που χρειαζόταν, ο Απόλλωνας κέρδισε τις εντυπώσεις στο δεύτερο ημίχρονο και για μια ακόμα φορά φάνηκαν οι πολλές αδυναμίες που έχουν αυτή την περίοδο και γενικά την φετινή σεζόν οι πρωταθλητές.