Με υπογραφή… Ουίλιαμς ο Παναθηναϊκός!

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Παναθηναϊκός παρουσίασε δύο πρόσωπα αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 78-71 απέναντι στην ιδιαίτερα μαχητική ΑΕΚ χάρη στον εξαιρετικό Έλιοτ Ουίλιαμς.

Ο Αμερικάνος γκαρντ σταμάτησε στους 24 πόντους, πετυχαίνοντας τους 6 τελευταίους των “πρασίνων” που όμως υπέπεσαν σε 18 λάθη, ένα στοιχείο που σίγουρα θα προβληματίσει τον Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Αντίθετα, η ΑΕΚ παρουσιάστηκε για ακόμα μία φορά έτοιμη να κοιτάξει στα μάτια έναν σπουδαίο αντίπαλο αλλά κάποιες λεπτομέρειες δεν της επέτρεψαν να πανηγυρίσει ένα μεγάλο αποτέλεσμα. Κορυφαίος για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 16 πόντους και 8 ριμπαουντ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα αρκετά μουδιασμένο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 8-2 νωρίς έπειτα από καλάθι και φάουλ του Ραντούλιτσα. Τα τέσσερα διαδοχικά λάθη των “πρασίνων” ωστόσο έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να ισοφαρίσει σε 10-10 δια χειρός Μαυροκεφαλίδη, πριν μείνει και πάλι πίσω στο σκορ. Με τον Έλιοτ Ουίλιαμς να κάνει ό,τι θέλει την αντίπαλη άμυνα η διαφορά ανέβηκε πολύ γρήγορα σε διψήφια επίπεδα (20-10), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται τελικά στο 23-15.

Παρά το σημαντικό προβάδισμα που απέκτησαν σε αυτό το πρώτο διάστημα οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς, ο Σέρβος κόουτς δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένος με τα 8 λάθη που χάρισαν ισάριθμους εύκολους πόντους στην ΑΕΚ.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αρκετά στη συνέχεια, με τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς να “βγάζει” καλές φάσεις σε άμυνα και επίθεση και να διαμορφώνει το (26-17, 15′) υπέρ της ομάδας του. Η άμυνα του Παναθηναϊκού δυσκόλεψε ιδιαίτερα τους παίκτες της ΑΕΚ που είδαν για πρώτη φορά τη διαφορά να φτάνει στο +15 (37-22, 18′) και τα περιθώρια να στενέυουν επικίνδυνα. Η λύση ήρθε από την περιφέρεια, αφού τα τρίποντα των Μαυροκεφαλίδη, Καλαμπόκη και Γκριν με τη λήξη του ημιχρόνου, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-32.

Σαφώς ανώτερος ήταν ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μισό έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και τον Έλιοτ Ουίλιαμς σε εξαιρετική μέρα. Ο Αμερικάνος γκαρντ είχε ήδη 16 πόντους (5/6 δίποντα, 6/9 βολές) και ήταν επί της ουσίας ο παίκτης που έκανε τη διαφορά με μοναδικό μελανό σημείο τα 10 λάθη. Την ίδια στιγμή η ΑΕΚ, η οποία είχε με τη σειρά της 10 λάθη, βρέθηκε να κυνηγάει αφού ήταν και αρκετά άστοχη με 4/14 τρίποντα και πολλές λάθος επιλογές.

Η εικόνα της ομάδας του Γιούρι Ζντοβτς άλλαξε εντελώς στο δεύτερο ημίχρονο με το 6-0 σερί να φέρνει την ΑΕΚ σε απόσταση μίας κατοχής (41-38) και το μομέντουμ να αρχίσει να αλλάζει. Οι “κιτρινόμαυροι” έβρισκαν όλο και πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι την ώρα που άρχισαν να μπαίνουν και τα μακρινά σουτ. Αποτέλεσμα; To τρίποντο του Κατσίβελη διαμόρφωσε το 51-49 αυξάνοντας και άλλο την πίεση στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως τα 10 λάθη στην ανάπαυλα είχαν γίνει πλέον 17 και το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν οριακό (57-56).

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι της αναμέτρησης, η ΑΕΚ βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο και το πρώτο προβάδισμα δεν άργησε να έρθει. Ο Μαλίκ Χέρστον έφερε τους τυπικά φιλοξενούμενους για πρώτη φορά μπροστά (62-61) και η άψογη συνεργασία των Μαυροκεφαλίδη και Μιλόσεβιτς διαμόρφωσε το 65-61, με 6.04 στο ρολόι. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση και ήρθε δια χειρός Ραντούλιτσα και Φελντέιν που ισοφάρισαν σε 67-67, πριν ο Ουίλιαμς με δύσκολη προσωπική προσπάθεια βάλει τους “πράσινους” και πάλι μπροστά με 70-69 και 2.28′ να απομένουν. Στο ενδιάμεσο ο Μαλίκ Χέρστον αποχώρησε τραυματίας με τις πρώτες πληροφορίες να αναφέρουν πρόβλημα στο γόνατο.

Το φθηνό λάθος του Μαρκ Κάρτερ έδωσε ξανά τη μπάλα στον Παναθηναϊκό και το φινάλε άνηκε για ακόμα μία φορά στον Έλιοτ Ουίλιαμς. Ο Αμερικάνος έχει αποδείξει αρκετές φορές πως διαθέτει το ταλέντο αλλά και τις ηγετικές ικανότητες να “καθαρίσει” έναν αγώνα και το ίδιο έκανε και απέναντι στην ΑΕΚ. Το εύστοχο ζευγάρι βολών διαμόρφωσε το 74-71 και το πολύ δύσκολο τρίποντο μετά από τρίπλα ξεκαθάρισε την υπόθεση νίκη (77-71). Το τελικό 78-71 βρήκε την ομάδα του Γιούρι Ζντοβοτς να φτάνει για ακόμα μία φορά κοντά σε ένα πολύ μεγάλο αποτέλεσμα αλλά να μην τα καταφέρνει στις λεπτομέρειες.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-32, 57-56, 78-71