Σωτηρία για Κόροιβο στο νήμα!

2016-04-09T17:55:07+00:00 2016-04-09T18:06:15+00:00.

09/Apr/16 17:55

Νίκησε το Λαύριο με 86-69 και ευνοήθηκε από τη νίκη των Τρικάλων και της ΑΕΚ επί του Αρκαδικού.

Ο Κόροιβος ήθελε περισσότερο το παιχνίδι από το Λαύριο καθώς διακυβευόταν η παραμονή του, νίκησε εύκολα με 86–69 και εξασφάλισε την παραμονή του για ακόμα μία χρονιά στην BasketLeague αφού τον ευνόησαν τα υπόλοιπα αποτελέσματα! Η νίκη δηλαδή των Τρικάλων επί του Απόλλωνα και της ΑΕΚ επί του Αρκαδικού που έφεραν τον Κόροιβο ισόβαθμο με την ομάδα της Τρίπολης, αλλά ευνοήθηκε από το συνολικό γκολ αβερέιτζ.

Στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε να μετράει το άγχος των γηπεδούχων παρότι είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα του. Κάθε φορά που ο Κόροιβος έπαιρνε κάποια μικρή διαφορά, το χαλαρό Λαύριο επέστρεφε στο παιχνίδι με χαρακτηριστική άνεση. Ο Κόροιβος προηγήθηκε με 21-15 (8’) και 30-24 (12’), αλλά μόνο την τρίτη φορά στέριωσε η διαφορά υπέρ του. Ξέφυγε με 50-43 στο ημίχρονο με 11 πόντους του Ντέιβις κι άλλους τόσους του Κρις Άλεν, έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ (16-9) και των κατοχών (30-23).

Αυτό που φαινόταν δύσκολο στον Κόροιβο στο πρώτο ημίχρονο – να πάρει δηλαδή μία διαφορά ασφαλείας- το έκανε με μεγαλοπρεπή τρόπο στο τρίτο δεκάλεπτο. Μέσα σε ένα εξάλεπτο κράτησε την άμυνα του σχεδόν στο μηδέν (δέχτηκε έναν πόντο) και πετυχαίνοντας 15, ξέφυγε με το εντυπωσιακό 65-44 στο 26’! Από εκεί και πέρα του έμενε απλά να συντηρήσει τη διαφορά για να νικήσει και να αφοσιωθεί στην… παρακολούθηση των άλλων αποτελεσμάτων σε Τρίκαλα και ΟΑΚΑ.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 23 πόντους (71-48) και παρότι το χαλαρό Λαύριο που απλά είχε μία περίπτωση να μπει στα πλέι οφς, μείωσε τη χασούρα για λόγους γοήτρου περισσότερο, ο Κόροιβος δεν κινδύνευσε ποτέ και σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου.

Όσο για τα άλλα ματς που ενδιέφεραν, η ομάδα της Αμαλιάδας ήξερε πως από νωρίς τα Τρίκαλα θα νικούσαν, αλλά είδε μάλλον με… τρόμο τον Αρκαδικό να κτυπάει τα πρώτα 26-28 λεπτά με την ΑΕΚ. Στην τελευταία περίοδο όμως η Ένωση έκανε αυτό που λογικά αναμενόταν ως φαβορί και πήρε τη νίκη που έδωσε τη σωτηρία στον Κόροιβο και τον υποβιβασμό στην ομάδα της Τρίπολης που επιστρέφει στην Α2.