“Σκούπισε” την ΑΕΚ, σε… πρόβα τελικών ο Ολυμπιακός

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -17, επικράτησε 89-75 της ΑΕΚ και προκρίθηκε στους τελικούς, “σκουπίζοντας” τους “κιτρινόμαυρους” με 3-0.

Οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν να χάνουν με 50-33 στη δεύτερη περίοδο αλλά με πρωταγωνιστή τον Χάκετ, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους στην τρίτη περίοδο, έκανε επιμέρους 32-11 και πέρασε μπροστά με 65-61 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου!

Καθοριστικό κομμάτι σε αυτό ήταν η εντυπωσιακή βελτίωση στα τρίποντα καθώς η παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε 4/12 τρίποντα στο πρώτο μέρος και τελείωσε το ματς με 12/24! Δηλαδή 8/12 στο δεύτερο ημίχρονο!

41 πόντους με 5 ασίστ η ΑΕΚ, τα “έσπασε” ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με 3/4 τρίποντα (2/2 ο Μάντζαρης) και προηγήθηκε με 13-6 (4′) αλλά η ΑΕΚ ήταν άκρως αποτελεσματική ξεκίνησε με 6/7 σουτ και απάντησε με σερί 13-0 που την έφερε μπροστά (19-13 στο 8′). Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν έξι επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά η ενέργεια που έδωσε ερχόμενος από τον πάγκο ο Καλαμπόκης (6π. στην πρώτη περίοδο).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι πολύ άστοχος και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχοντας 12/32 σουτ! Την ώρα που οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς είχαν 14/24 (10/18 διπ., 4/6τρ.)! Το αξιοσημείωτο είναι ότι οι γηπεδούχοι σημείωσαν 41 πόντους, έχοντας μόλις 5 ασίστ!

“Ερυθρόλευκη” επιστροφή με Χάκετ

Με φόρα από το πρώτο μέρος η ΑΕΚ συνέχισε να είναι αποτελεσματική από την περιφέρεια, την ώρα που ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, επιτρέποντας στους “κιτρινόμαυρους” να σημειώσουν 17 πόντους από λάθη αντιπάλων. Με τον Μπράουν οδηγό η διαφορά έφτασε στο +17 (50-33) για την ΑΕΚ. Η τεχνική ποινή στον πάγκο των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τα τρίποντα του Χάκετ έδωσαν πνοή στους “ερυθρόλευκους”.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να κάνουν εύκολα το λάθος και με επιμέρους σκορ 18-4 ο Ολυμπιακός πλησίασε στο -3 (54-51 στο 27′). Ο Σάκοτα, όμως, με σουτ έξω από τα 6μ75 έκανε το 59-51, με την ΑΕΚ να έχει 6/9 τρίποντα. Ο Χάκετ, όμως, ήταν “ζεστός” και μαζί με τον Χάντερ συνέβαλαν στην “ερυθρόλευκη” επιστροφή! Ο Ιταλός γκαρντ είχε 1 πόντο στο πρώτο μέρος και σημείωσε 14 στην τρίτη περίοδο!

Ανατροπή και… σκούπισμα

Ο Ολυμπιακός είχε πλέον το μομέντουμ του αγώνα και ξεκινώντας με 10-0 την τελευταία περίοδο ανέτρεψε την κατάσταση, περνώντας μπροστά με 65-61 (33′), την ώρα που η ΑΕΚ είχε συμπληρώσει πέντε φάουλ σε λιγότερο από δύο λεπτά. Ο Αγραβάνης με τρίποντο έκανε το 68-62 για τους “ερυθρόλευκους” που είχαν αποκτήσει πλέον τον έλεγχο του αγώνα. Η διαφορά έφτασε στο +7 (71-64), πριν ο Μιλόσεβιτς πετύχει το πρώτο εντός πεδιάς (τρίποντο) σουτ της ΑΕΚ στο δεκάλεπτο.

Τα τρίποντα των Παπαπέτρου και Σπανούλη, έκοψαν την φόρα των γηπεδούχων που είχαν μειώσει σε 69-71 (35′) αλλά είδαν και πάλι τους “ερυθρόλευκους” να ξεφεύγουν για πρώτη φορά με +8 (78-69). Ο Σπανούλης έκανε 85-73 (38′) κι ουσιαστικά τελείωσε το ματς, με την ΑΕΚ να ρίχνει λευκή πετσέτα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55, 75-89.