Μόνος πρώτος και περιμένει ο Παναθηναϊκός

2017-02-12T18:12:37+00:00 2017-02-12T18:12:37+00:00.

12/Feb/17 18:12

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στην έδρα της Κύμης, επικράτησε με 77-54 και βρίσκεται μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα της “Stoiximan.gr Basket League” περιμένοντας το αποτέλεσμα του Ολυμπιακού στη Ρόδο.

Το δίδυμο των Νικ Καλάθη (11π, 4ρ, 6ασ) και Κρις Σίνγκλετον (10π, 7ρ) έβγαλε ενέργεια πάνω στο παρκέ την ώρα που οι Μπουρούσης (13π, 4ρ) και Τζεντίλε (10π, 3ασ) έδωσαν σημαντικές βοήθειες με τον τελευταίο να αγωνίζεται μόνο στο δεύτερο ημίχρονο.

Για λογαριασμό των νεοφώτιστων ο Τζουτζιαράκης (11π, 8ρ) πάλεψε σχεδόν μόνος του κοντά στο καλάθι αλλά η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με σαφή διάθεση να δώσουν γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί μικρό προβάδισμα (11-9, στο 5′) χάρη στον πολύ κεφάτο Καλάθη. Η σωστή κυκλοφορία των “πρασίνων” και τα έμμεσα τρίποντα του Μπουρούση αύξησαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+9, 20-11), με την Κύμη να αντιδράει προσωρινά και να μειώνει σε 20-15 δια χειρός Τζουτζιαράκη που ήρθε από τον πάγκο και έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 22-15 με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να μετρούν ήδη 7 ασίστ και να έχουν ελέγξει τα ριμπάουντ (13 έναντι 7).

Η εικόνα άλλαξε στα επόμενα λεπτά αφού τα ποσοστά των δύο πλευρών έπεσαν με τον δείκτη του σκορ να παραμένει χαμηλά (26-16) στο 14′. O Τζουτζιαράκης συνέχισε να αποτελεί την μοναδική αξιόπιστη επιθετική επιλογή των γηπεδούχων διαμορφώνοντας το 29-20 και λίγες κατοχές μετά ο Κωνσταντακόπουλος έφερε ακόμα πιο κοντά την ομάδα του (30-23) με το πρώτο του τρίποντο.

Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο άνηκε στον Παναθηναϊκό που χρειάστηκε μόλις 2 λεπτά υψηλής έντασης στην άμυνα για να πάει στα αποδυτήρια με το άνετο +13 (36-23). Η ποιότητα του παιχνιδιού στο πρώτο μισό δεν αντάμειψε τον κόσμο που γέμισε το γήπεδο με τους “πράσινους” να παίζουν τόσο όσο χρειάζεται για να μην μπουν σε περιπέτειες και την Κύμη να μην έχει το απαραίτητο βάθος στο ρόστερ της για να αντέξει.

Είσοδος Τζεντίλε – Ξέσπασμα Παναθηναϊκού

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τσάβι Πασκουάλ πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ τον Αλεσάντρο Τζεντίλε και ο Ιταλός φόργουορντ έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του με 6 πόντους και 1 ασίστ για το 46-33. Ο Σιγκούνας χάρισε το highlight της βραδιάς με ένα δυναμικό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό αλλά η Κύμη έβλεπε τον Παναθηναϊκό να… απομακρύνεται συνεχώς μέχρι και το +20 (57-37).

Η τρίτη περίοδος έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των “πρασίνων” αφού ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 27-14 δίνοντας τους ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης με 63-37.

Το σύνολο του Μπρατσιάκου είχε πλέον συμβιβαστεί με το τελικό αποτέλεσμα και ο Τζεντίλε (10π, 3ασ) συνέχισε να δίνει βοήθειες σε σκορ και δημιουργία με τον Μπουρούση να διαμορφώνει το 68-37. Ο Πασκουάλ βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει ένα σχήμα με τους Χαραλαμπόπουλο και Γκάμπριελ στις θέσεις “4” και “5” το οποίο ωστόσο δεν απέδωσε καρπούς με την Κύμη να μειώνει μέχρι το τελικό 77-54.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός βρίσκεται μόνος πρώτος, έστω και προσωρινά, στον βαθμολογικό πίνακα με 16-1 νίκες, ενώ οι γηπεδούχοι θα πρέπει να βελτιωθούν στη συνέχεια για να “ξεκολλήσουν” από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας (5-12).