Παναθηναϊκός: “Ξεμπούκωσε” στο δεύτερο ημίχρονο με… θύμα τον ΠΑΟΚ

VSTOLIS

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήθελε να αποτινάξει από πάνω της το βαρύ κλίμα από τη συντριβή στη Βαρκελώνη και στο πρώτο μέρος απέναντι στον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ έδειχνε εγκλωβισμένη στα λάθη και την έλλειψη αυτοπεποίθησης.

Ο “δικέφαλος” που είχε καλύτερη εικόνα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη, ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός χάρη στον οίστρο του Ντένμον που βρήκε το… χέρι του και τους Λοτζέσκι, Μήτογλου να ακολουθούν, υπό τον μαέστρο και “διπλό” Καλάθη (11π., 12ασ.) κατάφερε να… ξεμπουκώσει και να φτάσει σε μια άνετη νίκη και κυρίως νίκη ψυχολογίας, ενώ ακολουθεί η αναμέτρηση με την Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ (19/10).

Ωστόσο το σίγουρο είναι πως ο Πασκουάλ δεν τα είδε όλα… ρόδινα, αφού πέραν του κακού πρώτου 20λεπτου, το πρόβλημα στα ριμπάουντ (31-46) είναι κάτι που χρήζει άμεσης βελτίωσης, ενώ στην αντίπερα όχθη ο “δικέφαλος” παραμένει χωρίς νίκη σε επίσημο αγώνα (0/4).

Εξέλιξη αγώνα

Ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση να έχει καλύτερη εικόνα σε σχέση με τη Βαρκελώνη, ωστόσο αυτά που ήθελαν οι “πράσινοι” δεν έβγαιναν στο παρκέ. Χαμένα ριμπάουντ, χαμένες βολές κι ένας βελτιωμένος ΠΑΟΚ επέστρεψε γρήγορα από το 12-4 (5′), χάρη στον Ντίλαρντ (14-13, 7′) και ήταν ισόπαλος στο 10′ (19-19).

Ο Κρουμπάλι κυριαρχούσε στα ριμπάουντ, ενώ ο Κατσίβελης ήταν καθοριστικός ώστε να αλλάξει τον ρυθμό υπέρ των φιλοξενούμενων, αλλά και να σκοράρει (13π. στο πρώτο ημίχρονο) που εκμεταλλεύτηκαν την απουσία αυτοματισμών των παικτών του Πασκουάλ και πέρασαν μπροστά (25-26, 14′).

Ενα μικρό ξέσπασμα Καλάθη και Γκάμπριελ έφερε το 31-26, με το Ντένμον να ακολουθεί (42-34, 19′), πριν το 43-39 της ανάπαυλας, με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί εμφατικά στα ριμπάουντ (10-26) και τον Παναθηναϊκό να υπερτερεί απόλυτα σε πόντους από λάθη (18-0)!

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πέτυχαν ό,τι δεν είχαν πετύχει στο πρώτο 20λεπτο. Ανταποκρίθηκαν στην άμυνα και τα ριμπάουντ, συνέχισαν να εκμεταλλεύονται τα λάθη των παικτών του Παπαθεοδώρου και από τη στιγμή που Ντένμον, Λοτζέσκι και Μήτογλου βρήκαν το χέρι τους, έχοντας και τη βοήθεια του Βουγιούκα, χάθηκαν από τον ορίζοντα!

Το 46-42 του 22′ άλλαξε άρδην για να γίνει 72-50 στο 30′, με τους γηπεδούχους να έχουν μεταξύ άλλων 7/13 τρίποντα στο δεκάλεπτο.

Οι Θεσσαλονικείς με τον Ντίλαρντ μπόρεσαν να μαζέψουν λίγο τη διαφορά στην τελευταία περίοδο και να μην ανέβει άλλο ο δείκτης (83-72, 38′), με το τελικό 89-74 να σφραγίζει τη δεύτερη νίκη του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα.

Παίκτης-κλειδί

Ο Μάρκους Ντένμον κατάφερε να κάνει πολύ καλό παιχνίδι μετά τα κακό ξεκίνημα στις επίσημες υποχρεώσεις, όντας πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού κι αυτός που… ξεκλείδωσε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, με τον Λοτζέσκι να δίνει κι αυτός τον τόνο, ενώ ο Καλάθης ήταν εξαιρετικός, εκτελεστικά και δημιουργικά για τους “πράσινους”.

Που κρίθηκε

Μετά το ισορροπημένο πρώτο μέρος, στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, βρίσκοντας επιθετικό ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για να φτάσουν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 72-50, 89-74.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Αναστόπουλος, Πιτσίλκας