Ομαδικός και πληθωρικός ο Ολυμπιακός, πέρασε εύκολα από το Nick Galis Hall!

2017-10-29T17:43:13+00:00 2017-10-29T19:35:57+00:00.

29/Oct/17 17:43

BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÏÓÖÐ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)

Ο Ολυμπιακός έπαιξε ομαδικό και ποιοτικό μπάσκετ, είχε πλουραλισμό στην επίθεση και νίκησε εύκολα τον Άρη 55-80 στη Θεσσαλονίκη, με πολλούς παίκτες να διακρίνονται και να εκτελούν αποτελεσματικά τους ρόλους τους.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξε πολύ καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και στην επίθεση είχε σταθερά λύσεις από όλους τους παίκτες της. Με τον Δημήτρη Αγραβάνη και τον Ιωάννη Παπαπέτρου να είναι οι πρώτοι σκόρερ από την πλευρά των νικητών! Για τον Άρη πάλεψαν οι Τσαϊρέλης, Βασιλόπουλος, Μπελ και ο Γιάννης Αθηναίου, όσο πρόλαβε να παίξει πριν τον τραυματισμό του στον αστράγαλο. Πλέον, οι δύο ομάδες δίνουν ραντεβού την άλλη Κυριακή στο ίδιο γήπεδο, για ένα νοκ – άουτ παιχνίδι κυπέλλου, που δίνει το εισιτήριο για τον τελικό!

Ο Ολυμπιακός πέρα από τη δεδομένη απουσία του Κιμ Τιλί, δεν είχε τους Βασίλη Σπανούλη και Βαγγέλη Μάντζαρη, αλλά αυτό διόλου δεν αλλοίωσε την αποτελεσματικότητα, την ισορροπία και τον πλουραλισμό της ομάδας του Πειραιά.

Ναι μεν ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 5-0, όμως, η συνέχεια ανήκε σχεδόν ολοκληρωτικά στους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Ο Ολυμπιακός διάβαζε συνεχώς τα μις – ματς και προσπαθούσε να τα εκμεταλλευτεί από κάθε θέση, με πολλούς από τους παίκτες του.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε από την πρώτη κιόλας περίοδο δέκα από τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του και διαχειρίστηκε εξαιρετικά την αναμέτρηση στο κομμάτι της ενέργειας. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση από όλους τους παίκτες και προηγήθηκαν με 9-17, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-22 με τρίποντο του Τζαμέλ Μακλίν.

Απόλυτη κυριαρχία

Η δεύτερη περίοδος ήταν το διάστημα που ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Εγκλώβισε τον Άρη, του έκανε πολύ δύσκολο τον δρόμο προς το καλάθι, ενώ παράλληλα τον εξώθησε σε λάθη. Είναι χαρακτηριστικό πως οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι σχεδόν 4 λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου.

Η διαφορά πήγε στο +15 (16-31) στο 15′ με επιθέσεις των κόκκινων στο ποστ, καλή κυκλοφορία, εξαιρετική άμυνα και κάποιες φάσεις στο τρανζίσιον, προϊόν της σταθερά αποτελεσματικής άμυνας της ομάδας του Σφαιρόπουλου.

Τραυματισμός Αθηναίου

Σε εκείνο το διάστημα υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα ο Γιάννης Αθηναίου που είδε όλους τους Έλληνες πρώην συμπαίκτες του στον Ολυμπιακό να πηγαίνουν από πάνω του για να τον στηρίξουν και να δουν τι είχε συμβεί. Η διαφορά, πάντως, εκτοξεύτηκε και πάνω από τους 20 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο στο 24-45, με τον Ολυμπιακό να έχει επί μέρους σκορ 10-23 στη δεύτερη περίοδο.

Ο Άρης είχε μόλις 4 ασίστ και 8/28 σουτ, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε 18/30 εντός πεδιάς με 55% από το τρίποντο και 12 ασίστ. Οι ερυθρόλευκοι που έπαιρναν σκορ από όλους τους παίκτες έθεσαν πολύ γερές βάσεις επικράτησης από τα πρώτα 20 λεπτά και δεν έδειχναν διατεθειμένοι να αφήσουν την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη να μπει στην διεκδίκηση της νίκης.

Άλλαξε ο ρυθμός, παρέμεινε η διαφορά

Ο Άρης έδειξε άμεση βελτίωση επιθετικά με το “καλημέρα” στο δεύτερο ημίχρονο, κυρίως λόγω της παρουσίας του Παναγιώτη Βασιλόπουλου. Ο πολύπειρος φόργουορντ πέτυχε 6 μαζεμένους πόντους και δημιούργησε 1-2 ευκαιρίες για σκορ στους συμπαίκτες του, που ευστοχούσαν. Έτσι, ο Άρης βρήκε τον ρυθμό που του έλειπε και ανέβασε κάπως την παραγωγικότητά του. Το θέμα ήταν πως ο Ολυμπιακός συνέχιζε να βρίσκει με ευκολία τον δρόμο προς το καλάθι και παρέμεινε εύστοχος έξω από τη γραμμή των 6μ.75, με συνέπεια η διαφορά να μην πέφτει σε επίπεδα που θα δημιουργούσαν αισιοδοξία στους γηπεδούχους.

Ο Άρης εκμεταλλευόμενος 2-3 διαδοχικές κακές επιλογές του Ολυμπιακού ψαλίδισε τη διαφορά ως τους 13 πόντους, αλλά σε εκείνο το σημείο τον “πλήγωσε” ο δυναμισμός και η εγρήγορση του Δημήτρη Αγραβάνη. Με 5 πόντους του νεαρού φόργουορντ και ένα καλάθι του Μιλουτίνοφ, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 45-62. Ναι μεν ο Άρης αύξησε πολύ την παραγωγικότητά του και κέρδισε με επί μέρους σκορ 21-17 το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει διαφορά ασφαλείας και να δίνει την εντύπωση πως ανά πάσα στιγμή μπορεί να πατήσει το… γκάζι αν χρειαστεί.

Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός, όσο κι αν πάλεψε ο Άρης

Η διαφορά των 17 πόντων και ακόμα περισσότερο η μεγάλη διαφορά στην ποιότητα και τις λύσεις, δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από μια αξιοπρεπή αγωνιστική συμπεριφορά. Η ομάδα του “Δράκου” δεν τα παράτησε σε κανένα σημείο του αγώνα, πίεζε όσο περισσότερο μπορούσε στην άμυνα, ήταν πιο εύστοχη συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν δύσκολο αγωνιστικά και ενεργειακά να απειλήσει στα ίσια τον Ολυμπιακό.

Χρειάστηκαν σχεδόν 4 λεπτά για να σκοράρει ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Τζαμέλ Μακλίν, αλλά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 13 πόντους. Μάλιστα, με ένα μίνι ξέσπασμα και δύο τρίποντα από Παπαπέτρου και τον νεαρό Βασίλη Τολιόπουλο, ο Ολυμπιακός επανέφερε την διαφορά στους 20 πόντους (51-71) και κατέστησε εντελώς διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Στο τέλος, πήραν χρόνο και ο Γιώργος Μπόγρης με τον νεαρό γκαρντ Νίκο Αρσενόπουλο, οι μοναδικοί παίκτες του Ολυμπιακού που δεν είχαν πατήσει παρκέ ως εκείνο το σημείο.