Ρέθυμνο: Πήρε σημαντική νίκη και έδωσε τέλος στο σερί της Κύμης

O δύο ομάδες ”καίγονταν” για τη νίκη, μιας και πριν την έναρξη της 10ης αγωνιστικής είχαν ρεκόρ 3-6 και αμφότερες ήθελαν να απομακρυνθούν από την ζώνη του υποβιβασμού.

Σήμερα όμως, οι Κρητικοί χαμογέλασαν στο τέλος, κλείνοντας το 2017 με μία σημαντική επιτυχία, που τους επέτρεψε να ανέβουν στην βαθμολογία.

Όσο για την ομάδα της Εύβοιας, δεν μπόρεσε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της, που είχε τις τελευταίες 3 αγωνιστικές.

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε με καλούς οιωνούς. Οι δύο ομάδες έπαιζαν κλειστό ματς και αυτό βοήθησε στο να έχουμε αμφίρροπο αγώνα. Ο Άρμστεντ έδωσε σημαντική ώθηση στο Ρέθυμνο, όμως Μανωλόπουλος και Κάισερ είχαν τις απαντήσεις.

Αποτέλεσμα ήταν κανένας από τους να μην μπορεί να πάρει -έστω και μικρή- διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40-39.

Το πήρε πάνω του ο Γιαννόπουλος

Ίδιο σκηνικό και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Ρέθυμνο και Κύμη έδιναν μία τρομερή ”μάχη”. Προς το τέλος όμως, ένα 12-2 σερί των γηπεδούχων έδωσε ”αέρα” 5 πόντων, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να κάνει θραύση και να φτάνει τους 19 πόντους!

Το μικρό προβάδισμα του Ρεθύμνου παρέμεινε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Κύμη να προσπαθεί να κλείσει την ψαλίδα, όμως η αστοχία της και η καλή άμυνα των αντιπάλων δεν της επέτρεψαν κάτι καλύτερο. Και αυτό διότι, αν και οι Ευβοιώτες είχαν την ευκαιρία να κάνουν το 74-74, έχασαν ελεύθερο τρίποντο και μέσα σε λίγα δευτερολέπτα ”έφαγαν” καλάθι-φάουλ, κάνοντας και 2 αντιαθλητικά!

Που κρίθηκε: Το Ρέθυμνο πήρε κεφάλι με το τέλος της τρίτης περιόδου και ένα τρίποντο του Άρμστεντ, 1.10” πριν το τέλος έστειλε στους 7 την διαφορά. Η Κύμη είχε την ευκαρία να ισοφαρίσει το ματς (74-71), όμως έγινε λάθος και αντιαθλητικό, το σκορ πήγε στο 76-71 και το δεύτερο αντιαθλητικό μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έγραψε τον επίλογο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάρης Γιαννόπουλος. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν τρομερός και τελείωσε το ματς με 22 πόντους (5/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα), ενώ είχε 5 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα κλέψιμο. Καθοριστικός και ο Μάλκολμ Άρμστεντ με 18 (3/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 40-39, 59-54, 83-73.