Οι Γκριν και Χάρις έφεραν το πρώτο “διπλό” της ΑΕΚ

BASKET LEAGUE / ʕ̇ - Eʠ/ / (֙ԏÑVɁ: ʙӔS ̏ՍԑɗS / EUROKINISSI)

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Με το θετικό αποτέλεσμα, το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα άνοιξε… επιτέλους λογαριασμό αναφορικά με τις εκτός έδρας νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα το 2017-18. Στο πλαίσιο της ανόδου στο 7-6, ο Βασίλης Καββαδάς ξεπέρασε τους χίλιους πόντους στη Stoiximan.gr Basket League. Στο 5-8 υποχώρησαν οι γηπεδούχοι χάνοντας στο… νήμα το ματς της 13ης αγωνιστικής, τελευταίας του πρώτου γύρου της ρέγκιουλαρ σίζον.

Εξέλιξη Αγώνα
Το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη ξέφυγε με διαφορά επτά πόντων στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στα κρίσιμα λεπτά και… δραπέτευσαν με τη νίκη. Η Ένωση ευνοήθηκε και από την αστοχία των αντιπάλων από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” στα τελευταία δευτερόλεπτα και εξασφάλισε τη νίκη μετά το άστοχο τρίποντο του Θαντ ΜακΦάντεν στη λήξη του χρόνου.

Ειδικότερα, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Μάικ Γκριν ευστόχησε σε τρίποντο και διαμόρφωσε σκορ 73-72, 2:22 πριν από το πέρας της συναρπαστικής αναμέτρησης. Οι Ευβοιώτες έμειναν μέχρι το τέλος σε… απόσταση αναπνοής, αλλά αρκέστηκαν σε 1/4 βολές με το σκορ στο 79-77, καθώς ο Γκάρι ΜακΓκί αστόχησε δύο φορές και ο Μάικλ Κάιζερ μία στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα. Ακολούθησε και άστοχη βολή του 32άχρονου Γκριν, αλλά το +2 αποδείχθηκε αρκετό για το “δικέφαλο”, από τη στιγμή που ο 30άχρονος ΜακΦάντεν δεν βρήκε στόχο στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Παίκτης-Κλειδί
Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μάνι Χάρις χάρη σε 19 πόντους (5/6 β., 4/9 τρ., 2/4 τρ.), ενώ ο Ντούσαν Σάκοτα έφθασε στους 17 (2/2 β., 3/4 δ., 3/3 τρ.), αλλά μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο 32άχρονος Γκριν. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν υποτονικός στις τρεις πρώτες περιόδους, αλλά στην τελευταία σημείωσε 11 από τους 14 πόντους του (1/3 δ., 1/4 τρ., 9/10 β.) οδηγώντας τον “δικέφαλο” στην πρώτη της εκτός έδρας νίκη στην τρέχουσα σεζόν της Stoiximan.gr Basket League.

Πού κρίθηκε;
Το θεωρητικό φαβορί της αναμέτρησης… δεινοπάθησε, αλλά εν τέλει έκανε το “3X3” στα παιχνίδια με την ομάδα της Εύβοιας μετά τις δύο νίκες στα ισάριθμα περσινά ματς των δύο συλλόγων. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν ευστοχότεροι από τη γραμμή των βολών, γεγονός που ουσιαστικά καθόρισε τον νικητή. Χρειάστηκε, βέβαια, και το άστοχο τρίποντο του ΜακΦάντεν.

“Χιλιάρης” ο Καββαδάς
Ο 26άχρονος Καββαδάς χρειαζόταν τρεις πόντους για να φθάσει στους χίλιους στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στη Χαλκίδα με οκτώ (4/4 δ., 0/2 β.), οπότε πέτυχε τον συγκεκριμένο ατομικό στόχο του. Αγωνιστικά, όμως, ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν οι δυναμικές μονομαχίες του με τον 29χρονο ΜακΓκί, ο οποίος συνολικά “ταλαιπώρησε” τους “ψηλούς” της ΑΕΚ.

Δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 60-56, 77-79.
Διαιτητές: Καρακατσούνης, Διαμαντής και Μαλαμάς.