Στην αρχή ΚΥΜΗΘΗΚΕ, στο τέλος ήταν Ολυμπιακός!

2018-02-04T17:19:36+00:00 2018-02-04T17:28:38+00:00.

04/Feb/18 17:19

BASKET LEAGUE / ϓ֐ - ʕ̇ / / (֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

“Δια πυρός και σιδήρου” ο Ολυμπιακός κέρδισε την Κύμη στο ΣΕΦ με 93-78 για την 15η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και πλέον στρέφει το βλέμμα του, στο ματς με την Ρεάλ στην Μαδρίτη (9/2).

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν εξαιρετική σε όλη την διάρκεια του ματς, δυσκόλεψε πάρα πολύ τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι οποίοι όμως στο τέλος βρήκαν τις λύσεις από την άμυνα και την καλή κυκλοφορία στην επίθεση.

Πλέον ο Ολυμπιακός είναι δεύτερος στην βαθμολογία με ρεκόρ 11-4, ενώ η Κύμη έχει ρεκόρ 6-9.

Το παιχνίδι

Εξαιρετική η Κύμη, αμυντικό πρόβλημα για Ολυμπιακό

Καλά ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό όμως να προηγείται από νωρίς με 11-7 (στο 4′). Οι “ερυθρόλευκοι” με τον Μιλουτίνοφ να είναι κυρίαρχος στην ρακέτα (7π-3ριμπ) ανέβασαν την διαφορά στο +6 (19-13 στο 7′), όμως η πρώτη περίοδος έκλεισε με σερί 12-2 της Κύμης και δικό της προβάδισμα (25-21)!

Ματσάρα και από τους δύο στο ΣΕΦ!

Στην δεύτερη περίοδο του ματς, ο ΜακΦάντεν έφτασε τους 9 πόντους και ανέβασε την διαφορά για την ομάδα του κόουτς Καστρίτη στο +6 (31-25 στο 13′). Το σκορ έγινε και 37-29 (στο 15′), όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 37-37 (στο 17′) με τα πρώτα τους τρίποντα στο ματς (ΣπανούληςΤολιόπουλος). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο στο 46-46.

“Στενός κορσές” οι φιλοξενούμενοι με… σούπερ εμφάνιση!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και την εικόνα του ματς να μην έχει αλλάξει καθόλου (55-55 στο 24′). Ο Ολυμπιακός μπορεί να πέρασε μπροστά στο σκορ με 60-57, όμως η Κύμη με σερί 6-0 πήρε ξανά το προβάδισμα με 63-60 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 66-65!

Ένα “ερυθρόλευκο” σερί ήταν αρκετό…

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα που ήταν πραγματικό ντέρμπι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα με 70-68, όμως η Κύμη ισοφάρισε και πάλι (70-70 στο 32′). Η “ερυθρόλευκη” άμυνα επιτέλους απέδιδε τα αναμενόμενα και το σκορ έγινε 76-70 (στο 34′)  με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Ουίλτζερ.

Για πρώτη φορά στον αγώνα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήραν διψήφια διαφορά (82-70 στο 37′) και ουσιαστικά “κλείδωσαν” την νίκη με το 12-0 σερί που έκαναν.  Τελικά ο Ολυμπιακός πήρε μία δύσκολη νίκη με 93-78 και πλέον κοιτάει μόνο τον αγώνα με την Ρεάλ Μαδρίτης για την Ευρωλίγκα!

Παίκτης-κλειδί: O Βασίλης Σπανούλης απέδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση έχοντας 15 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Ουίλτζερ με 11 πόντους και 3 τρίποντα βοήθησε αρκετά. Ακόμα ο Ρόμπερτς με 15 πόντους και 4 ασίστ και ο Μιλουτίνοφ που έκανε double double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, έκαναν την διαφορά στο παρκέ και έδειξαν ότι βρίσκουν αγωνιστικό ρυθμό.

Που κρίθηκε: Στα μέσα της τέταρτης περιόδου ο Ολυμπιακός έπαιξε σαν… πραγματικός Ολυμπιακός σε άμυνα και επίθεση και με 12-0 σερί πήραν διψήφια διαφορά στο σκορ, με την οποία “κλείδωσαν” την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 46-46, 65-66, 93-78