Παναθηναϊκός: Καλή η Κύμη, ακόμα καλύτερος ο Όγκουστ

2018-03-13T19:48:24+00:00 2018-03-13T20:14:11+00:00.

13/Mar/18 19:48

Ё́ȇ́Ɋϓ - ʕ̇ / BASKET LEAGUE (֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Η Κύμη ήταν πολύ καλή ως το 30′, αλλά ο Ζακ Όγκουστ έκανε την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού και τον οδήγησε στο 19-0 με το 87-64 στο ΟΑΚΑ, ενόψει της δοκιμασίας με τη Μάλαγα στην Ανδαλουσία.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, δύο μέρες μετά τη νίκη επί του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ, αντιμετώπισε την Κύμη, η οποία στάθηκε πολύ καλά για τουλάχιστον 1,5 δεκάλεπτο και ως το 30′ ήταν ανταγωνιστική.

Ωστόσο, ο Όγκουστ έκανε εξαιρετική εμφάνιση και έδωσε το έναυσμα ώστε οι “πράσινοι” να φτάνουν εντυπωσιακά στη νίκη και το 19-0 στην Stoiximan.gr Basket League, πριν στραφούν στην Ευρωλίγκα και την δοκιμασία στο “Μάρτιν Καρπένα” με τη Μάλαγα (16/3, 22:00).

Εξέλιξη αγώνα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και ειδικά ο Όγκουστ, που είχε έξι πόντους το 8-0 (3′), με τον Γιάννη Καστρίτη μάλιστα να καλεί τάιμ άουτ στα… 50”! Οι “πράσινοι” γρήγορα έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα ως το 22-10 του 10′ κι έδειχναν σίγουροι για άλλο ένα εύκολο απόγευμα.

Αυτή η σιγουριά εμπεδώθηκε όταν στο 15′ η διαφορά ξεπέρασε το +20 (35-14), με τους παίκτες του Πασκουάλ να είναι αποτελεσματικοί κυρίως στο τρανζίσιον, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της Κύμης.

Ομως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μέσα σε τέσσερα λεπτά έτρεξαν 3-16 για να μειώσουν αισθητά την απόσταση (38-30, με πληθώρα επιλογών και χωρίς ο ΜακΦάντεν να χρειάζεται να κάνει… όργια, πριν το 40-30 (20′).

Η ομάδα του Καστρίτη μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική στην τρίτη περίοδο, όπου δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει, αφού ΜακΦάντεν και Τζόουνς απαντούσαν στις προσπάθειες του Όγκουστ, με τον ομογενή σέντερ να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμα της ομάδας του (60-50, 30′).

Η τέταρτη περίοδος όμως ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει κατακόρυφα στροφές και να αναγκάζει την Κύμη να μείνει άποντη για ένα τετράλεπτο, όσο αυτός ολοκλήρωσε σερί 15-0 (73-50), που έβαλε τις βάσεις για άλλη μια άνετη νίκη στο ΟΑΚΑ και το 19-0 στο πρωτάθλημα.

Ο Ζακ Όγκουστ ήταν εξαιρετικός στην αναμέτρηση με την Κύμη, κάνοντας το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, με 22 πόντους, όντας μακράν του δεύτερου, ο κορυφαίος των γηπεδούχων, ακόμα και στο διάστημα όπου οι “πράσινοι” δεν ήταν καλοί.

Που κρίθηκε

Η Κύμη ήταν εξόχως ανταγωνιστική ως το 30′ (60-50), όμως στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν ασυναγώνιστος, αφού εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με σερί 15-0 ως το 73-50.

Δεκάλεπτα: 22-10, 40-30, 60-50, 87-64.

Διαιτητές: Τσώνος, Παγώνης, Καλογερόπουλος