Υπερηχητική η Κύμη, έβαλε σε μεγάλους μπελάδες τον Άρη!

2018-04-11T18:52:24+00:00 2018-04-11T18:55:01+00:00.

11/Apr/18 18:52

BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÊÕÌÇ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÖÁÍÇ ÔÑÕØÁÍÇ / MOTION TEAM)

Ένας κακός επιθετικά Άρης γνώρισε την ήττα με 73-60 στη Θεσσαλονίκη από την καταπληκτική Κύμη και πλέον έχει μεγάλο πρόβλημα, όντας στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας!

Το πιο κρίσιμο ίσως ματς έδινε για την 22η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League ο Άρης. Όντας στο 7-14, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήθελε τη νίκη για να ”ξεκολλήσει” από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίπαλος η Κύμη, που ήθελε τη νίκη για να εδραιωθεί στην ζώνη των playoffs.

Η ομάδα της Εύβοιας ήταν σε τρομερή ημέρα, ο Άρης είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα και τελικό 73-60 βάζει με μεγάλους μπελάδες τους ”κιτρινόμαυρους”!

Η εξέλιξη: Aν και πήρε το προβάδισμα στις αρχές, γρήγορα ο Άρης βρέθηκε στο κυνήγι της Κύμης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες, σε ένα δεκάλεπτο που το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα (13-19).

Ακόμα χειρότερα τα πράγματα στη συνέχεια του ματς για τους ”κιτρινόμαυρους”. Η ομάδα της Εύβοιας ήταν κάτι παραπάνω από εύστοχη από τα 6,75μ. και η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +14! Ο Άρης αντέδραε πρις στιγμή, όμως τα 7/12 τρίποντα ήταν μεγάλο αβαντάζ για τους φιλοξενούμενους. Σκορ ημιχρόνου 41-28!

Με το γκάζι πατημένο η Κύμη

Η απουσία των Μπελ-Αθηναίου είχε άμεσο αντίκτυπο την επίθεση του Άρη. Με μόλις 2 πόντους σε 5 λεπτά και τη Κύμη να μοιάζει ασταμάτητη, η διαφορά έφτασε και στους 20, κάνοντας το ματς σχεδόν υπόθεση των Ευβοιωτών! Θαντ ΜακΦάντεν, Σωτήρης Μανωλόπουλος και Μάικλ Κάιζερ έκαναν πολύ καλή δουλειά και η Κύμη έβαλε κάτι παραπάνω από γερές βάσεις για μία μεγάλη νίκη στο ”Nick Galis Hall”!

Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, με το εμπόδιο που έπρεπε να ξεπεράσει ο Άρης να είναι τεράστιο και την Κύμη να μην δίνει το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης. Στο τέλος, η διαφορά των 20 πόντων μειώθηκε στους 8, με ένα σερί 11-0 των γηπεδούχων, τίποτα όμως δεν μπορούσε να αλλάξει την έκβαση του αγώνα αυτού.

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Κύμη ξέφυγε στο σκορ και ο Άρης έμεινε στο ρόλο του ”κυνηγού”. Σε κανένα σημείο όμως, δεν πλησίασε στους φιλοξενούνους και μοιραία ηττήθηκε.

Παίκτης-κλειδί: Για ένα ακόμα ματς, ο ΜακΦάντεν ήταν κορυφαίος. Τελείωσε το ματς με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Σημαντική και η βοήθεια των Μανωλόπουλου (13 πόντοι, 3 ριμπάουντ). Τζόουνς (8 πόντοι, 3 ασίστ) και Κάιζερ (6 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Tα δεκάλεπτα: 13-19, 28-41, 44-59, 60-73.