Κύμη έτοιμη για playoffs νίκησε το Ρέθυμνο που… “κινδυνεύει”!

2018-04-14T17:18:38+00:00 2018-04-14T17:22:16+00:00.

14/Apr/18 17:18

BASKET LEAGUE / ʕ̇ - хȕ̍Ϡ(֙ԏÑVɁ: ʙӔS ̏ՍԑɗS / EUROKINISSI)

Μία πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη, πέτυχε η Κύμη κόντρα στο Ρέθυμνο με 82-76 και “κλείδωσε” την συμμετοχής στα playoffs της Stoiximan.gr Basket League!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα, πατώντας καλύτερα στο παρκέ και με τους Τσαγκαράκη-Μαγκί να “εκτελούν” και την άμυνα της ομάδας να παίζει καλά απέναντι σε Γκούντγουϊν και Άρμστεντ, πήραν την πολυπόθητη νίκη.

Πλέον η Κύμη έχει ρεκόρ 12-11 και κοιτάει τις υψηλότερες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ οτ Ρέθυμνο του Νίκου Βετούλα νιώθει την πίεση των ομάδων που παλεύουν για την σωτηρία τους, με ρεκόρ 8-15.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι και μικρό προβάδισμα για Κύμη

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, η Κύμη και προηγήθηκε με 11-8 (στο 4′), με τον Μαγκί να έχει ήδη 4 πόντους. Οι Κρητικοί έπαιζαν πολύ καλά και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ (16-16 στο 7′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Κύμη στο +4 (22-18).

Το “πάνω χέρι” οι γηπεδούχοι

Στην δεύτερη περίοδο στην Χαλκίδα, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα μπήκαν πολύ δυναμικά στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 7-2 και τρίποντο του Άρμστεντ, προηγήθηκαν με 25-24 (στο 13′). Οι γηπεδούχοι, αντέδρασαν και προηγήθηκαν ξανά με 33-28 (στο 15′), “σφίγγοντας” την άμυνα τους. Η διαφορά υπέρ της Κύμης έφτασε και το +7 (38-31 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά με 42-37.

Φαβορί η Κύμη, άστοχο το Ρέθυμνο!

Το δεύτερο ημίχρονο του σημαντικού αγώνα μεταξύ των ομάδων ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να προηγούνται για πρώτη φορά στον αγώνα με διαφορά 8 πόντων (48-40 στο 23′). Οι Κρητικοί προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ και τα κατάφεραν προς στιγμή με 52-47 (στο 27′). Για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε και το +9 (56-47 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 62-55!

Ντέρμπι μέχρι τέλους!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι γηπεδούχοι με καλάθι του ΜακΦάντεν διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ με 65-59 (στο 32′), με το Ρέθυμνο να “παλεύει” για την ανατροπή. Περίπου 6′ λεπτά πριν το τέλος, με τρίποντο του Γιαννόπουλου στον αιφνιδιασμό, οι Κρητικοί μείωσαν στον πόντο (68-67) και έβαλαν “φωτιά” στον αγώνα!

Ένα χαμένο τρίποντο του Άρμστεντ και ένα καλάθι του Μαγκί έδωσαν… αέρα 6 πόντων στην Κύμη (73-67 στο 35′) και την έχρισαν ξανά φαβορί για την νίκη. Ένα τρίποντο του Τζόουνς στο 38ο λεπτό και άλλο ένα του ΜακΦάντεν ουσιαστικά “κλείδωσαν” την νίκη της Κύμης με την διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά (80-69). Το Ρέθυμνο μείωσε σε 80-76 40 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, όμως τελικά γνώρισε την ήττα με 82-76!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μαγκί ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από κοντά σε απόδοση ήταν και ο Άγγελος Τσαγκαράκης με 20 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα της Κύμης σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και στο σερί 7-0 της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη στην τέταρτη περίοδο και στο σημείο όπου το Ρέθυμνο είχε μειώσει στον πόντο την διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-37, 62-55, 82-76