Άρης: Νίκη… σωτηρίας επί του Πανιωνίου!

Ο Άρης ήταν στο 8-15 πριν τον αγώνα της Θεσσαλονίκης, την ώρα που ο Παναιώνιος ήθελε τη νίκη για να τον ”πιάσει” στο ίδιο ρεκόρ. Η νίκη ήταν μονόδρομος για κάθε ομάδα, προκειμένου να απομακρυνθεί η επικίνδυνη ζώνη, ειδικά στην περίπτωση του Άρη, που ενδεχόμενη νίκη θα τον έφερνε μακριά από τις χαμηλές θέσεις τις βαθμολογίας.

Τελικά, οι ”κιτρινόμαυροι” ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη (60-48), ένα αποτέλεσμα που του δίνει μεγάλη ασφάλεια. Αντιθέτως, ο ”Ιστορικός” χρειάζεται 2 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές, προκειμένου να μην βρεθεί εκτός Stoiximan.gr Basket League.

Η εξέλιξη: Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα το ματς, ”χτυπώντας” τον Άρη μέσα στη ρακέτα με Ζήση Σαρικόπουλο και Μπόρις Νταλό. Το 1/8 από την γραμμή του τριπόντου δεν βοήθησε τον Άρη να πάρει καλή διαφορά στο σκορ και αρκέστηκε στο +3 με το τέλος της πρώτης περιόδου (19-16).

Η συνέχεια στη δεύτερη περίοδο άνηκε στους γηπεδούχους. Στο 15′, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα, με τον Άρη να αποδίδει καλύτερα κυρίως στην άμυνα. Ο Πανιώνιος είχε φτάσει ήδη τα 9 λάθη, την ώρα που ο αντίπαλός του είχε 4. Τα πολλά σφυρίγματα και η σχετική αστοχία έφεραν χαμηλό σκορ ημιχρόνου, με τον Άρη να προηγείται με 32-25.

”Καθάρισε” στο τρίτο δεκάλεπτο

Η επιθετική πολυφωνία του Άρη ”μίλησε” με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ήταν απολύτοι κυριάρχοι και με ένα σερί 9-0, πήγαν την διαφορά στους 16, με τον Πανιώνιο να έχει πάθει ”μπλακ άουτ” και να μην μπορεί να πετύχει καλάθι για 6 αγωνιστικά λεπτά! Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 19, όμως το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +15 (49-34).

Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία 10 λεπτά. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν ήταν εύστοχη και κυρίως δεν μπορούσε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και κάπως έτσι οι Θεσσαλονικείς συντήρησαν την μεγάλη διαφορά που είχαν ”χτίσει” μέχρι το φινάλε.

Πού κρίθηκε: Αν και το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα ”κλειστό” ματς, στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης ήταν κυρίαρχος σε άμυνα και επίθεση και με επί μέρους 17-9, πήρε μία διαφορά, που ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε ποτέ να ανατρέψει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Δημήτρης Φλιώνης ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, την ώρα που ο Λευτέρης Μποχωρίδης είχε 8 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 32-25, 49-34, 60-48.