Πανιώνιος: Έχασε στο Ρέθυμνο, αλλά… “σώθηκε” στην Αμαλιάδα!

BASKET LEAGUE / хȕ̍Ϡ- Ёٍ͉ɏӠ(֙ԏÑVɁ: ӔŖMϓ сЁ͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή ήταν ανταγωνιστικοί, όμως στο δεύτερο ημίχρονο “λύγισαν” και το Ρέθυμνο “ξέφυγε” στο σκορ παίρνοντας την νίκη και κλείνοντας την σεζόν με τον καλύτερο τρόπο.

Ο Πανιώνιος μπορεί να ηττήθηκε και να ολοκλήρωσε την σεζόν με ρεκόρ 7-19, όμως λόγω του ότι είχε την υπεροχή στην ισοβαθμία με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, χάρη στην ήττα του Κόροιβου από τα Τρίκαλα στην Αμαλιάδα, παρέμεινε στην Stoiximan.gr Basket League!

Το παιχνίδι

Καλό ξεκίνημα για Πανιώνιο

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αγχωμένα το ματς αγχωμένα και ήταν ισόπαλες (8-8 στο 6′), ενώ οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Για πρώτη φορά, ο “ιστορικός” προηγήθηκε με 13-10 (στο 7′) έπειτα από επιμέρους σκορ 5-2 και η πρώτη περίοδος στην Κρήτη έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +6 (20-14).

Το… γύρισε το Ρέθυμνο!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στο Ρέθυμνο, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα με ένα επιμέρους σκορ 8-3, μείωσαν σε 23-22 (στο 14′) και έδειξαν πως θέλουν την νίκη. Το σερί μεγάλωσε στο 15-3 (!) και η διαφορά για τους γηπεδούχους ανέβηκε στο +6 (29-23 στο 16′) για πρώτη φορά στον αγώνα. Ο Πανιώνιος αντέδρασε και ισοφάρισε σε 29-29 (στο 17′) με σερί 6-0, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το Ρέθυμνο μπροστά με 38-35.

Το “καθάρισαν” οι Κρητικοί!

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού άρχισε με, στο το Ρέθυμνο να είναι “ζεστό” από τα 6,75 και με 2/2 τρίποντα να ανεβάζει, την υπέρ του διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (48-38 στο 23′). Το συνολικό επιμέρους σκορ του Ρεθύμνου έφτασε το 18-5 και η διαφορά ανέβηκε στο +16  (56-40 στο 25′), με τους γηπεδούχους να γίνονται φαβορί για την νίκη. Ο Πανιώνιος κατάφερε να μειώσει στο -10 (56-46 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με κρητικό… σερί 11-6 και σκορ 69-52!

Νίκη για Κρητικούς, ήττα αλλά…. παραμονή για Πανιώνιο!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την καλή διψήφια διαφορά τους (74-59 στο 33′) και ήταν “αγκαλιά” με την νίκη. 5 λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης, ο “ιστορικός” μείωσε σε 79-66, αλλά και πάλι έδειχνε να μην μπορεί να κάνει την ανατροπή.

Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” την υπόθεση… νίκη, αφού είχαν προβάδισμα 14 πόντων (84-70). Τελικό σκορ στην Κρήτη 90-78 υπέρ του Ρεθύμνου, όμως καθόλου στεναχώρια για τον Πανιώνιο που παρέμεινε στην πρώτη κατηγορία!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μούντι ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Ντέσιλντς με 18 πόντους και ο Γκούντγουϊν με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ έκαναν την διαφορά για το Ρέθυμνο.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο που ουσιαστικά, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα “κλείδωσαν” την νίκη με συνολικό επιμέρους σκορ 31-17 (!), αφού προηγήθηκαν με 69-52!

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 38-35, 69-52, 78-90