Ο επίλογος (2η αγωνιστική)

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνεχίζει να παίζει με τη φωτιά, αλλά απέδρασε στην παράταση από το Βελιγράδι. Η Αναντολού Εφές έκαψε τον Ολυμπιακό στην Κωνστιναντινούπολη, η Άλμπα Βερολίνου έχει ρεκόρ 2-0 και η Μπάμπεργκ το ακριβώς αντίθετο (0-2). Σε αυτή την Ευρωλίγκα πρέπει κανείς να τα περιμένει όλα…

Στον πρώτο όμιλο, η Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ είναι η μόνη αήττητη ομάδα μέχρι τώρα (2-0), στον δεύτερο η Αλμπα μοιράζεται την πρώτη θέση με την επίσης τέλεια Μακάμπι Τελ Αβίβ, στον τρίτο όμιλο το Μιλάνο και η Ζαλγκίρις Κάουνας οδηγούν την κούρσα (2-0) και στον τέταρτο όμιλο η Μπεσίκτας, η ΤΣΣΚΑ και η Μπαρτσελόνα βρίσκονται μαζί στην πρώτη θέση.

Ο ΜVP του Eurohoops

Σόνι Ουίμς

Πέρυσι ήταν αποκάλυψη ως παίκτης της Ζαλγκίρις, αλλά τα καλύτερα έρχονται για τον Ουίμς. Το απέδειξε σώζοντας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη νίκη με 76-71 μετά από παράταση κόντρα στην Παρτιζάν. Σίγουρα, οι Σέρβοι πιτσιρικάδες πρέπει να πάρουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια τους, αλλά οι 30 πόντοι του Ουίμς με 10/14 σουτ εντός παιδιάς δεν μπορούν να αγνοηθούν.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Τζόρνταν Φάρμαρ: Ο Φάρμαρ θα μπορούσε να είναι ο MVP, οι αριθμοί του ήταν εξαιρετικοί (25 π., 8 ρ., 9 ασ.), αλλά το παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό εξελίχθηκε σε περίπατο κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της νίκης με 98-72. Βέβαια, ίσως ακριβώς λόγω του Φάρμαρ τα πράγματα εξελίχθηκαν έτσι..
  2. Κέρτις Τζέρελς: Κανείς δεν περίμενε η Μπεσίκτας να κερδίσει με 15 πόντους (86-71) μέσα στο Μπάμπεργκ, αλλά αυτό ακριβώς συνέβη με τον Τζέρελς να κάνει μεγάλο ματς με 27 πόντους και 9/14 σουτ, δηλαδή προσωπικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα.
  3. Σόνι Ουίμς: Έσωσε την ΤΣΣΚΑ στο Βελιγράδι. Θέλετε κι άλλο?
  4. Ντίον Τόμπσον: Το παιχνίδι είχε σχεδόν χαθεί για την Άλμπα, αλλά ο Ντίον Τόμπσον συνέχισε να παλεύει μέχρι το τέλος και η ομάδα από το Βερολίνο νίκησε την Σαλόν 74-71 με τον απόφοιτο του Νορθ Καρολάινα να κάνει επίσης ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα σε πόντους (24 π.) και ριμπάουντ (8 ρ.).
  5. Σοφοκλής Σχορτσανίτης: Ο “Μπιγκ Σόφο” επέστρεψε στην Ελλάδα, φοράει πράσινα και είναι το επίκεντρο της νέας επίθεσης του Παναθηναϊκού. Μετά από ένα πολύ καλό ματς στη Μαδρίτη, σημείωσε 19 πόντους με 9/11 (!) βολές και τέσσερα ριμπάουντ στην εντός έδρας νίκη επί της Καντού (78-76). Όχι κι άσχημα…

Η καλύτερη επίδοση ηττημένου: Στιβ Τσικαμπούντ

Η άλλη πλευρά του νομίσματος σε σχέση με τον Τόμπσον είναι ο Γάλλος Τσικαμπούντ, ο οποίος έκανε προσωπικό ρεκόρ αξιολόγησης στην Ευρωλίγκα (26) στο ματς κόντρα στην Άλμπα, έμεινε στο παρκέ 40 λεπτά, σημείωσε 20 πόντους με 3/3 τρίποντα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τη Σαλόν.

Η μεγαλύτερη νίκη: Αναντολού Εφές

Έχοντας χάσει το πρώτο ματς της σεζόν στο Μιλάνο, η Εφές ήθελε να στείλει ένα μήνυμα και αυτό ακριβώς έκανε κόντρα στον πρωταθλητή της Ευρωλίγκας Ολυμπιακό. Με ηγέτη τον Φάρμαρ, η Εφές ξεκίνησε το ματς με ένα 30-13 στην πρώτη περίοδο και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Το καλύτερο που μπόρεσαν να κάνουν οι Ερυθρόλευκοι ήταν να μειώσουν στους εννέα πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά το τελικό 98-72 τα λέει όλα.

Η έκπληξη: Ζαλγκίρις Κάουνας

Οι πρωταθλητές Λιθουανίας δεν είναι κακή ομάδα, η Κάχα Λαμποράλ είχε προβλήματα τραυματισμών και κατέβασε δεκάδα, αλλά κάθε νίκη φιλοξενουμένου σε κάθε διοργάνωση μέσα στη “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα” μπορεί να θεωρηθεί έκπληξη. Το τελικό 77-71 υπέρ της Ζαλγκίρις αποδεικνύει τους υψηλούς στόχους της ομάδας.

Η απογοήτευση: Μπάμπεργκ

Τι πάει στραβά με τους πρωταθλητές Γερμανίας; Ξεκίνησαν τη σεζόν με δύο ήττες, αλλά το βασικό πρόβλημα είναι πόσο κακοί φάνηκαν στο παιχνίδι κόντρα στην Μπεσίκτας. Το τελικό σκορ (86-71) δείχνει τι συνέβη στο παρκέ με τον κόουτς Κρις Φλέμινγκ να παραδέχεται ότι “στην παρούσα κατάσταση εμείς οι ίδιοι είμαστε ο χειρότερος αντίπαλος μας”.

Λιγότερα από όσα μπορεί: Ρούντι Φερνάντεθ

Ο ΜVP του Eurohoops την περασμένη εβδομάδα δεν μπόρεσε να “κλέψει” τη νίκη από την Χίμκι στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Μετά από ένα όχι και τόσο κακό ματς με 15 πόντους, 4/11 σουτ, έξι ασίστ και μόνο ένα λάθος, o Ρούντι ανέλαβε την ευθύνη του τελευταίου σουτ σε μια επίθεση επτά δευτερολέπτων μετά από τάιμ άουτ, αστόχησε και η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε 86-85 στη Μόσχα, για πρώτη φορά σε επίσημο αγώνα στην τρέχουσα σεζόν.

Η τελευταία λέξη: Ρομέιν Σάτο

H υπόθεση του – σύμφωνα με την αστυνομία της Σλοβενίας – “πλαστού διαβατηρίου” του φόργουορντ της Φενέρμπαχτσε προκαλεί πολλά ερωτηματικά. Πως μπορεί ένας παίκτης να ταξιδεύει σε όλη την Ευρώπη, να έχει βίζα “Σένγεκν” και να συλλαμβάνεται στη Σλοβενία γιατί δεν διαθέτει τα σωστά ταξιδιωτικά έγγραφα; Γιατί ένας παίκτης του επιπέδου του Σάτο να έχει πλαστό διαβατήριο; Πρέπει να υπάρξουν επίσημες απαντήσεις σε αυτό το θέμα από όλα τα εμπλεκόμενα μέρη. Κατά τα άλλα τελικά η Φενέρ κέρδισε 81-75 την Ολίμπια Λιουμπλιάνας με τον Σάτο απόντα και τον ΜακΚάλεμπ να τραυματίζεται κατά τη διάρκεια του αγώνα.