Ο Ολυμπιακός την πρώτη μάχη

2012-10-22T22:07:30+00:00 2012-11-04T14:09:35+00:00.

22/Oct/12 22:07

Οι Ερυθρόλευκοι χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση πήραν τη νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού και πλέον είναι τα μεγάλα φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης της κανονικής σεζόν. Δείτε τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής με πλήρη στατιστικά

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Για πρώτη φορά από τη δεκαετία του 1990 ο Ολυμπιακός έπαιξε στην έδρα του Παναθηναϊκού χωρίς να θεωρείται το αουτσάιντερ. Οι Ερυθρόλευκοι δεν ήταν ακριβώς τα φαβορί, αλλά η πιο έμπειρη και η πιο συμπαγής ομάδα και το απέδειξαν με μια νίκη με 64-60.

Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα από την αρχή, κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 14 πόντους (40-26) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ήξερε τι έπρεπε να κάνει στην τελευταία περίοδο, όταν οι Πράσινοι προσπάθησαν να μπουν ξανά μέσα στη διεκδίκηση του ματς. Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο για τους φιλοξενουμένους και τελείωσε το ματς με 19 πόντους και πέντε ασίστ. Ο Στράτος Περπέρογλου που άφησε το καλοκαίρι τους Πράσινους για τον Ολυμπιακό προσέθεσε 12 πόντους.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε επίσης 19 πόντους, αλλά όχι και ουσιαστική βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης ανέφερε μετά το ματς: “Ο Διαμαντίδης και ο Τσαρτσαρής μας έδειξαν τον δρόμο, αλλά δεν τους ακολουθήσαμε”. Ο “Σόφο” είχε μόλις έξι πόντους και έμεινε στο παρκέ για 11 λεπτά.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός είναι το μεγάλο φαβορί για να τερματίσει στην κορυφή της βαθμολογίας στο τέλος της κανονικής σεζόν, έστω κι αν βρισκόμαστε μόλις στην δεύτερη αγωνιστική. Ο Κολοσσός και ο Πανιώνιος είναι οι άλλες δύο ομάδες με ρεκόρ 2-0 μέχρι στιγμής. Δείτε τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής με πλήρη στατιστικά.