Ο Ολυμπιακός την πρώτη μάχη

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Για πρώτη φορά από τη δεκαετία του 1990 ο Ολυμπιακός έπαιξε στην έδρα του Παναθηναϊκού χωρίς να θεωρείται το αουτσάιντερ. Οι Ερυθρόλευκοι δεν ήταν ακριβώς τα φαβορί, αλλά η πιο έμπειρη και η πιο συμπαγής ομάδα και το απέδειξαν με μια νίκη με 64-60.

Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα από την αρχή, κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 14 πόντους (40-26) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ήξερε τι έπρεπε να κάνει στην τελευταία περίοδο, όταν οι Πράσινοι προσπάθησαν να μπουν ξανά μέσα στη διεκδίκηση του ματς. Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο για τους φιλοξενουμένους και τελείωσε το ματς με 19 πόντους και πέντε ασίστ. Ο Στράτος Περπέρογλου που άφησε το καλοκαίρι τους Πράσινους για τον Ολυμπιακό προσέθεσε 12 πόντους.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε επίσης 19 πόντους, αλλά όχι και ουσιαστική βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης ανέφερε μετά το ματς: “Ο Διαμαντίδης και ο Τσαρτσαρής μας έδειξαν τον δρόμο, αλλά δεν τους ακολουθήσαμε”. Ο “Σόφο” είχε μόλις έξι πόντους και έμεινε στο παρκέ για 11 λεπτά.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός είναι το μεγάλο φαβορί για να τερματίσει στην κορυφή της βαθμολογίας στο τέλος της κανονικής σεζόν, έστω κι αν βρισκόμαστε μόλις στην δεύτερη αγωνιστική. Ο Κολοσσός και ο Πανιώνιος είναι οι άλλες δύο ομάδες με ρεκόρ 2-0 μέχρι στιγμής. Δείτε τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής με πλήρη στατιστικά.