Tου Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Η σεζόν στην Ευρωλίγκα τελείωσε και επίσημα για οκτώ ομάδες, και η κατάσταση στην κορυφαία διοργάνωση θα αρχίσει να γίνεται πραγματικά ενδιαφέρουσα! Το Top16 βρίσκεται προ των πυλών με δύο ομίλους των οκτώ ομάδων. Η Ρεάλ Μαδρίτης, η Ουνικάχα Μάλαγα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ο Παναθηναϊκός, η Αναντολού Εφές, η Άλμπα Βερολίνου, η Μπάμπεργκ και η Ζαλγκίρις θα παλέψουν για τις τέσσερις πρώτες θέσεις του πέμπτου ομίλου, ενώ το ίδιο θα συμβεί μεταξύ των Μακάμπι Τελ Αβίβ, Μπαρτσελόνα, Χίμκι, Σιένα, Μπεσίκτας, Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ, Ολυμπιακού και Κάχα Λαμποράλ στον έκτο όμιλο. Πριν από αυτό, ας δούμε τι έγινε στο συγκλονιστικό τελευταίο βράδυ της κανονικής σεζόν.

Ο ΜVP του Eurohoops

Mπόστιαν Νάχμπαρ

Έχασε κάποια κρίσιμα σουτ στο τέλος και ο Αντον Γκάβελ επίσης ήταν καθοριστικός, αλλά δεν κρύφτηκε στο πιο σημαντικό – τουλάχιστον μέχρι τώρα – παιχνίδι της σεζόν και σημείωσε 23 πόντους με 6/12 σουτ και 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ και μία τάπα. Όλα αυτά σε μία νίκη με 92-90 μετά από παράταση της Μπάμπεργκ επί της Παρτιζάν, η οποία μεταφράζεται σε μία θέση στο Top16.

H καλύτερη πεντάδα

1. Μπο ΜακΚάλεμπ: Μπορεί και καλύτερα, όμως ήταν ο καλύτερος παίκτης της Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ στο ματς ζωής και θανάτου κόντρα στην Καντού. Η τουρκική ομάδα κέρδισε 77-69 και ο Μπο είχε 19 πόντους με 8/13 σουτ, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
  2. Φαμπιέν Κοσέρ: Ήταν αυτός που εξερράγη πρώτος και οδήγησε την Κάχα Λαμποράλ σε μια εύκολη νίκη επί της Τσεντεβίτα και στο Top16. Είχε 23 πόντους με 5/5 τρίποντα, 4 ασίστ και 2 λάθη.
  3. Τζέισι Κάρολ: Ήταν μια εύκολη βραδιά για την Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Ολίμπια (91-60) και ο Κάρολ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία του στο παρκέ με 17 πόντους σε 24 λεπτά, 6/12 σουτ και 7 ριμπάουντ. Σε μια ομάδα που όλοι ασχολούνται με τον Ρούντι και τον Μίροτιτς, σίγουρα αφήνει το σημάδι του.
  4. Μπόστιαν Νάχμπαρ: Η “freak city” πανηγυρίζει!
  5. Ρασίντ Μαχάλμπασιτς: Η απροσδόκητη νίκη στην παράταση της Πρόκομ μέσα στη Σιένα (95-88) ήταν η σκηνή για την μεγάλη παράσταση του 22χρονου Σλοβενο-αυστριακού σέντερ που τελείωσε το ματς με 18 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 λάθη και 3 ασίστ.

Η καλύτερη επίδοση ηττημένου: Μανουτσάρ Μαρκοϊσβίλι

Το τελικό σκορ στη νίκη της Φενέρμπαχτσε επί της Καντού (77-69) δεν δείχνει την προσπάθεια της Καντού για την εκτός έδρας νίκη, η οποία μπορεί να συνοψιστεί στην απόδοση του Μαρκοϊσβίλι. Είχε 20 πόντους με 7/12 σουτ, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη. Καλή, αλλά όχι τέλεια. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι εδώ αξίζει να βρίσκεται και ο Μπόμπι Μπράουν της Σιένα, από τη στιγμή που σκόραρε 23 πόντους, αλλά είχε μόλις 7/23 σουτ, έστω κι αν πρέπει να του αναγνωριστεί ότι μοίρασε έξι ασίστ με μόνο ένα λάθος.

Η έκπληξη: Πρόκομ

Η Σιένα έπαιζε στο γήπεδο της και είχε πλεονέκτημα 28 πόντων (58-30) μετά από 22 λεπτά. Ποιος θα μπορούσε να στοιχηματίσει ότι ο τελικός νικητής θα ήταν η Πρόκομ (95-88 παρ.); Ναι, ήταν ένα αποτέλεσμα που δεν άλλαξε τίποτα για τις δύο ομάδες στη βαθμολογία, αλλά οι Πολωνοί έκαναν μια απίστευτη ανατροπή και οι Ιταλοί πρωταθλητές πρέπει να μάθουν να είναι συγκεντρωμένοι για περισσότερα από 22 λεπτά, ανεξάρτητα από τον αντίπαλο.

H απογοήτευση: Μιλάνο

Ο χαρακτηρισμός δεν αφορά το παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό. Η φιλόδοξη ιταλική ομάδα πάλεψε στον Πειραιά, έχασε το ματς στον πόντο, αλλά ακόμα και με νίκη η μοίρα της δεν θα άλλαζε. Με δεδομένες τις ομάδες του ομίλου, αυτό το σενάριο ήταν πιθανό από την αρχή. Παρόλα αυτά το Μιλάνο είχε την ευκαιρία του για την πρόκριση και την έχασε στη μονομαχία της Βιτόρια κόντρα στην Κάχα Λαμποράλ.

Μπορεί και καλύτερα: Αναντολού Εφές

Μετά από ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στη σεζόν, η ομάδα από την Πόλη έχει πρόβλημα. Υπάρχει χρόνος για να φτιαχτούν πράγματα στο Top16 και αυτά είναι καλά νέα. Τα άσχημα νέα είναι ότι κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας, μία από τις κορυφαίες ομάδες της διοργάνωσης, η Εφές ήταν και πάλι σκιά του εαυτού τους και κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το που θα την βγάλει ο δρόμος.

Η τελευταία λέξη: ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Σχεδόν κανείς δεν το πρόσεξε ανάμεσα στις μάχες για την πρόκριση, αλλά στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής σεζόν της Ευρωλίγκας η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έγινε η ομάδα που σταμάτησε εκτός έδρας το σερί των 9-0 νικών της Μπαρτσελόνα. Αυτό το αποτέλεσμα δεν άλλαξε τίποτα στη βαθμολογία, ωστόσο μπορεί να είναι ένα σημάδι για όσα θα ακολουθήσουν στο Top16.