O Μπόμπι Μπράουν δεν σταματά

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Το ρεκόρ του Μπόμπι Μπράουν επισκίασε τα πάντα στην 2η αγωνιστική του Top16 της Ευρωλίγκας. Ο ηγέτης της Σιένα ήταν απλά ασταμάτητος και η νίκη της ομάδας του στην Πόλη περιέπλεξε τα πράγματα στον όμιλο ΣΤ, όπου η Χίμκι, η Κάχα Λαμποράλ και οι Ιταλοί έχουν ρεκόρ 2-0, η Μπαρτσελόνα και ο Ολυμπιακός βρίσκονται ένα βήμα πίσω (1-1), ενώ η Φενέρμπαχτσε/ Ούλεκρ, η Μπεσίκτας και η Μακάμπι Τελ Αβίβ ακόμα ψάχνουν την πρώτη τους νίκη (0-2). Στον όμιλο Ε η Ρεάλ Μαδρίτης και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έμειναν αήττητες (2-0), η Μάλαγα, η Αναντολού Εφές, ο Παναθηναϊκός και η Ζαλγκίρις Κάουνας βρίσκονται στο 1-1 και οι δύο γερμανικές ομάδες, η Άλμπα και η Μπάμπεργκ έχουν μείνει στο 0-2.

Ο MVP του Εurohoops

Μπόμπι Μπράουν

Στο μοντέρνο ευρωπαϊκό μπάσκετ γνήσιος σκόρερ θεωρείται ένας παίκτης που μπορεί να βάλει πάνω από 20 πόντους. Ο Μπόμπι Μπράουν έμεινε στο παρκέ για 39 λεπτά και είχε συνολικά 41 πόντους με 12/18 σουτ και 7 ασίστ στη νίκη με 98-92 της Σιένα στο γήπεδο της Φενέρμπαχτσε. Αξιολογήθηκε με 50, η 6η καλύτερη επίδοση στην ιστορία της Ευρωλίγκας και έγινε ο πρώτος παίκτης που σημείωσε 41 πόντους στην σύγχρονη ιστορία της διοργάνωσης μετά τον αείμνηστο Αλφόνσο Φορντ, τον Λετονό Κάσπαρς Καμπάλα και τον Ιταλό Κάρλτον Μάιερς. Σεβασμός…

Η καλύτερη πεντάδα

1. Μπόμπι Μπράουν: Μια βραδιά που θα θυμόμαστε…
  2. Βασίλης Σπανούλης: O ηγέτης των πρωταθλητών είναι η ασφαλής επιλογή. Είχε 18 πόντους σε 24 λεπτά στο παρκέ στη νίκη με 77-64 των Ερυθρόλευκων επί της Μπεσίκτας στον Πειραιά.
  3. Νεμάνια Μπιέλιτσα: Έχει το κορμί να παίξει στο ποστ, αλλά είναι πιο αποτελεσματικός στην περιφέρεια, όπως φάνηκε από τους 17 του πόντους με 5/8 τρίποντα στην εκτός έδρας νίκη της Κάχα κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ (71-70)
  4. Νίκολα Μίροτιτς: Σε 22 λεπτά δράσης σημείωσε 19 πόντους (7/10 σ.) και 8 ριμπάουντ στην σχετικά εύκολη εκτός έδρας νίκη της Ρεάλ επί της Μπάμπεργκ (82-67).
  5. Νέναντ Κρστιτς: Χρησιμοποιήθηκε για 19 λεπτά και είχε 15 πόντους (3/4 δ., 9/10 β.), 3 ριμπάουντ και μία ασίστ. Δεν είχε ανταγωνισμό στη νίκη με 75-57 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου.

Η καλύτερη επίδοση ηττημένου: Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς

Ο Κροάτης σουτέρ έμεινε στην σκιά του Μπόμπι Μπράουν, αλλά έκανε το καλύτερο που μπορούσε με 31 πόντους, 10/14 σουτ και 7/10 ελεύθερες βολές. Σε ένα ρόστερ γεμάτο από σταρ ο 23χρονος παίκτης που επιλέχθηκε στο ντραφτ από το Μαϊάμι και τα δικαιώματα του κατέληξαν στους Νετς, απέδειξε το ταλέντο του πέρα από κάθε αμφισβήτηση. Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσε να αλλάξει την τύχη της Φενέρμπαχτσε, η οποία ηττήθηκε στο γήπεδο της από τη Σιένα (98-92).

Η μεγαλύτερη νίκη: Σιένα

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν σεζόν μετά την περιοδεία τους στις ΗΠΑ με ρεκόρ 0-3. Αυτό είναι πλέον παρελθόν και η μεγαλύτερη απόδειξη ήταν η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην Πόλη. Ήταν ένα ματς με ειδική σημασία αφού αντίπαλος ήταν ο πρώην προπονητής της Σιένα Σιμόνε Πιανιτζιάνι και οι πρώην σταρ της ομάδας, Μπο ΜακΚάλεμπ, Ντέιβιντ Αντερσεν και Ρομέιν Σάτο. Υπό τις οδηγίες του πρώην βοηθού Λούκα Μπάνκι οι πρωταθλητές Ιταλίας εξελίσσονται ξανά σε μια ομάδα της ελίτ.

Η έκπληξη: Χίμκι

Οι Ρώσοι παραμένουν αήττητοι εντός έδρας και το κατάφεραν κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Οντως, ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο έλειπε, αλλά η Μπαρτσελόνα δεν μπορεί να θεωρηθεί οτιδήποτε άλλο πέρα από το φαβορί σχεδόν σε κάθε ματς και η Χίμκι έχει προϊστορία αποτυχιών. Προφανώς, αυτό πια δεν ισχύει, όπως αποδεικνύει η νίκη της με 78-65.

Μπορεί και καλύτερα: Παναθηναϊκός

Η δικαιολογία ενός απόντα σταρ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από τον Παναθηναϊκό. Οι Πράσινοι έπαιξαν κόντρα στην Αναντολού Εφες χωρίς τον Διαμαντίδη και η Αναντολού Εφές είναι καλή ομάδα, ειδικά στην έδρα της. Το περίεργο για αυτό το ματς είναι ότι ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να είναι ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και το τελικό 78-64 είναι σχεδόν κολακευτικό για τους Έλληνες.

Η τελευταία λέξη: Ζαλγκίρις

Η νίκη με 75-63 των Λιθουανών κόντρα στην Μάλαγα ήταν μια ακόμα απόδειξη για την δουλειά του κόουτς Χοάν Πλάθα. Το κυρίαρχο στιλ στην Βαλτική ζητά γρήγορο ρυθμό και επικεντρώνεται στην άμυνα. Ο Πλάθα έχει καταφέρει να δημιουργήσει ένα υβρίδιο το οποίο δίνει βάρος και στην άμυνα και αυτός είναι ένας συνδυασμός που κερδίζει.