O Ροθ έδωσε στη Μακάμπι τη νίκη

2013-01-11T01:01:51+00:00 2013-01-11T01:10:57+00:00.

11/Jan/13 01:01

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ νίκησε την Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ και δημιούργησε κρίση στους Τούρκους, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Μάλαγα, η Μπάμπεργκ πάλεψε στη Μόσχα, ενώ η Κάχα έκανε πλάκα με την Μπεσίκτας στην 3η αγωνιστική του Top16

Tου Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Το βράδυ της Πέμπτης ολοκληρώθηκε με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, τον Παναθηναϊκό, την ΤΣΣΚΑ και την Κάχα Λαμποράλ να νικούν. Οι Ρώσοι και οι Ισπανοί παραμένουν αήττητη με ρεκόρ 3-0 στους ομίλους Ε και ΣΤ αντίστοιχα, ενώ η Μπάμπεργκ, η Μπεσίκτας και η Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ έχουν μείνει κολλημένες στο 0-3. Ο Παναθηναϊκός έχει το σεβαστό 2-1, ενώ η Μάλαγα και η Μακάμπι μόνο μια νίκη (1-2).

• H Mακάμπι Τελ Αβίβ στο “Νόκια Αρένα” έχει πάντα το πλεονέκτημα και αυτό αποδείχθηκε κόντρα στην Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ. Οι Ισραηλινοί πήραν την πρώτη τους νίκη στο Top16 αυτή τη σεζόν κερδίζοντας τους Τούρκους 91-73. Ο Σον Τζέιμς και ο Ρίκι Χίκμαν σημείωσαν 22 και 24 πόντους αντίστοιχα, ενώ η Φενέρ δεν μπορούσε να αποφύγει ένα ρεκόρ 0-3, έστω κι αν το ματς κρίθηκε στην τελευταία περίοδο με ένα απίστευτο 38-25 επιμέρους σκορ. Ήταν μια δύσκολη νύχτα για την Φενέρμπαχτσε, μια ομάδα που χτίστηκε για να διεκδικήσει μια θέση στο φάιναλ φορ και ήδη βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Ο Μόραν Ροθ (φωτ.) ήταν ο καταλύτης της νίκης με 8 πόντους και 6 ασίστ σε 15 λεπτά συμμετοχής.
  • H Μπάμπεργκ και ειδικά ο Μπόστιαν Νάχμπαρ με 35 πόντους και 6/7 τρίποντα έκαναν το καλύτερο που μπορούσαν προκειμένου να νικήσουν την ΤΣΣΚΑ μέσα στη Μόσχα. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι έχουν ένα από τα πλέον πλήρη ρόστερ της διοργάνωσης και αυτό ήταν προφανές με πέντε παίκτες να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων και την ΤΣΣΚΑ τελικά να παίρνει τη νίκη με 90-83. Οι Ρώσοι είναι ακόμα αήττητη στον όμιλο Ε παρά την απουσία του τραυματία βασικού σμολ φόργουορντ Σόνι Ουίμς.
  • Έγινε μάχη μέχρι το τέλος με τον Παναθηναϊκό να υπερασπίζεται την έδρα του νικώντας την Μάλαγα με 78-73. Ο πρώην παίκτης των φιλοξενούμενων Τζέιμς Γκιστ πήρε την εκδίκηση του από τον πρώην προπονητή του Γιάσμιν Ρέπεσα με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ και το γιόρτασε μπροστά στον Κροάτη, ειδικά μετά από δύο κρίσιμα τρίποντα στα τελευταία λεπτά. Ο Πάνκο που “ανταλλάχθηκε” με την Γκιστ πριν την έναρξη του Τop16 σημείωσε 16 πόντους για την Ουνικάχα και τον περίμενε ένα ζεστό καλωσόρισμα από τους οπαδούς του ΟΑΚΑ κατά τη διάρκεια της παρουσίασης των ομάδων. Παρόλα αυτά οι Έλληνες είδαν τον ηγέτη τους, Δημήτρη Διαμαντίδη, να τραυματίζεται και πάλι με διάστρεμμα στον δεξιό του αστράγαλο.
  • H Κάχα Λαμποράλ διέλυσε την Μπεσίκτας και το τελικό 77-51 είναι σχεδόν κολακευτικό για τους Τούρκους που σημείωσαν 7 στην πρώτη περίοδο, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 27. Τίποτα δεν άλλαξε κατά τη διάρκεια του αγώνα, η Κάχα είχε πάντα το προβάδισμα και η Μπεσίκτας δεν μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση έχοντας μόλις 15/57 προσπάθειες εντός παιδιάς και μόνο 20 αμυντικά ριμπάουντ κόντρα στα 22 επιθετικά των Βάσκων.