O Mασιούλις “καθάρισε” για τον ΠΑΟ

2013-01-17T01:07:44+00:00 2013-01-17T01:07:44+00:00.

17/Jan/13 01:07

O Παναθηναϊκός δεν είχε τον φυσικό του ηγέτη, τον Δημήτρη Διαμαντίδη, αλλά ο Γιόνας Μασιούλις σημείωσε 28 πόντους και οδήγησε τους Πράσινους στην εκτός έδρας νίκη στο Βερολίνο, κόντρα στην Άλμπα, η οποία πλέον έχει ρεκόρ 0-4 στο Τop16

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός πήρε την εκτός έδρας νίκη στο Βερολίνο (79-73) κόντρα στην Άλμπα παρά την απουσία του ηγέτη της, του τραυματία Δημήτρη Διαμαντίδη. Ήταν η βραδιά του Γιόνας Μασιούλις (φωτ.) που σημείωσε 28 πόντους με 6/8 τρίποντα σε 22 λεπτά αγώνα. Για τους γηπεδούχους ο Νιχάντ Ντέντοβιτς είχε 21 πόντους, αλλά όπως είπε μετά το τέλος  του αγώνα: “Παλέψαμε, είχαμε τη σωστή ενέργεια και είδαμε ότι μπορούμε να ανταγωνιστούμε μια μεγάλη ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός. Όμως τα πράγματα είναι δύσκολα απέναντι σε έναν τέτοιο αντίπαλο. Αν τον αφήσεις για ένα λεπτό, βρίσκεσαι πίσω στο σκορ με 10 πόντους”. Οι Πράσινοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Άλμπα μείωσε στους πέντε στο τελευταίο λεπτό (76-71), αλλά δεν μπόρεσε να κλέψει τη νίκη.