Αήττητη η Ρεάλ Μαδρίτης!

2013-02-01T01:38:31+00:00 2013-02-01T02:39:45+00:00.

01/Feb/13 01:38

Οι Μαδριλένοι είναι οι μεγάλοι νικητές της Πέμπτης, αφού κατάφεραν έστω μετά από παράταση να επιβληθούν της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και συνεχίζουν την πορεία τους στο Top16 με 6-0. Αντίθετα, η Μπαρτσελόνα υποχρέωσε την Σιένα στην πρώτη της ήττα.

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Μόνος ένας μπορoύσε να μείνει αήττητος και τελικά τα κατάφερε η Ρεάλ Μαδρίτης! Μετά τα ματς της Πέμπτης, οι Ισπανοί είναι η μοναδική ομάδα που έχει απομείνει με ρεκόρ 6-0  στο Top16 της Ευρωλίγκας, κερδίζοντας έναν μεγάλο αντίπαλο, την επίσης διεκδικήτρια του τίτλου ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

• To ματς της εβδομάδες κρίθηκε στην παράταση με την Ρεάλ να παίρνει τη νίκη 86-78 χάρη σε ένα μεγάλο ματς του Τζέισι Κάρολ. Ήταν ο σταρ της βραδιάς με 31 πόντους και έκλεψε την παράσταση ακόμα και από τον Ρούντι Φερνάντεθ που σημείωσε 20 πόντους και είχε ακόμα 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Η ΤΣΣΚΑ είχε την ευκαιρία να κερδίσει, αλλά ο Μίλος Τεόντοσιτς έχασε το σουτ που επιχείρησε στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας με το σκορ να είναι 66-66.
  • H Σιένα πήγε αήττητη στην Ισπανία, αλλά δεν μπόρεσε να ανταγωνιστεί την Μπαρτσελόνα. Παρά την απουσία του Χουάν Κάρλος Ναβάρο, οι Καταλανοί είχαν ηγέτη στην επίθεση τον σέντερ Αντε Τόμιτς (20 π.) που έκανε ό,τι ήθελε από την φροντ λάιν των Ιταλών και είχαν προβάδισμα από την αρχή (20-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου) που όλο και μεγάλωνε κατά τη διάρκεια του αγώνα μέχρι το τελικό 85-66. Όλοι περίμεναν την αντίδραση της Σιένα, αλλά η Μπαρτσελόνα  είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή ως το τέλος.
  • Υπήρξε ένταση με τον Εϊσι Λο και  τον Ρομέιν Σάτο να αποβάλλονται από το πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 82-71 επί της Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ. Το τελικό σκορ είναι σχεδόν κολακευτικό για τους φιλοξενούμενους που έχαναν με 21 πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (70-49) και σκόραραν όταν πια όλα είχαν κριθεί. Ο Σπανούλης με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ οι Αντερσεν (18 π.), Μπογκτνάνοβιτς (20 π.) είχαν καλύτερα νούμερα, αλλά η Φενέρ δεν έπαιζε σαν ομάδα, όπως δείχνουν οι συνολικά 7 ασίστ της.
  • Στην Κωνσταντινούπολη, η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήθελε την νίκη και την πήρε χωρίς ιδιαίτερη πίεση από την Μπεσίκτας (77-55). Ο κόουτς Μπλατ είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του, ο Λιόρ Ελιάχου με 14 πόντους ήταν ο πρώτος μεταξύ ίσων και οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 22 πόντους στο πρώτο ημίχρονο σε σύγκριση με τους 43 της Μακάμπι. Ήταν μόλις η 2η νίκη των Ισραηλινών στο Top16 κόντρα στους χωρίς νίκη σε έξι ματς Τούρκους.
  •  Η Ζαλγκίρις διέλυσε την Άλμπα Βερολίνου (92-56) με τον Μάρκο Πόποβιτς να έχει 22 πόντους και 5 ασίστ σε 21 λεπτά. Οι Γερμανοί ήταν μέσα στο ματς στο πρώτο ημίχρονο, έχαναν μόνο με επτά πόντους μετά το πρώτο εικοσάλεπτο (44-37), αλλά όλα άλλαξαν στην τρίτη περίοδο. Με επιμέρους σκορ 26-9 η Ζαλγκίρις απέκτησε διαφορά άνω των 20 πόντων (72-46) και η Άλμπα απλά σταμάτησε να παίζει.