O Oύκιτς έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟ

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Ο δεύτερος γύρος του Top16 της Ευρωλίγκας ξεκίνησε με δύο μεγάλες νίκες σε Κωνσταντινούπολη και Τελ Αβίβ και συνεχίστηκε με δύο μεγάλες μάχες τις οποίες κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι στο Μπάμπεργκ και το Κάουνας, όπου ο Ρόκο Λένι Ούκιτς του Παναθηναϊκού έκανε το καλύτερο μέχρι τώρα παιχνίδι για τη σεζόν.

• Όλοι περίμεναν ντέρμπι στο Κάουνας και αυτό ακριβώς συνέβη με τον Ρόκο Λένι Ούκιτς (φωτ.) να ευστοχεί στα σημαντικότερα σουτ του αγώνα που ολοκληρώθηκε με νίκη 78-73 υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Κροάτης γκαρντ πέτυχε 21 πόντους και έδωσε προβάδισμα με έξι στους Πράσινους (75-69) σκοράροντας πέντε διαδοχικούς πόντους 2,5 λεπτά πριν το τέλος και αυτό αποδείχθηκε αρκετό. Η Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να συνδεθεί με το καλάθι και σημείωσε μόλις τέσσερις πόντους στα τελευταία τέσσερα λεπτά. Οι Έλληνες μετά από αυτό το αποτέλεσμα έκαναν ένα σημαντικό βήμα προς τα πλέι οφ.
  • Αυτό ήταν το ματς που θα μπορούσε να εξελιχθεί σε ευκαιρία για την Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ να μείνει ζωντανή στο Top16. Αποδείχθηκε ότι ήταν το απολύτως αντίθετο. Η Μπαρτσελόνα πήρε την εύκολη νίκη με 39 πόντους (99-60) και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 50-19 για τους φιλοξενούμενους σε μια απογοητευτική βραδιά για τους Τούρκους. Είναι προφανές ότι ειδικά μετά την κατάκτηση του κυπέλλου Τουρκίας, η Φενέρ έχει επικεντρωθεί στο εθνικό της πρωτάθλημα και δεν έχει καμία φιλοδοξία πλέον στην Ευρωλίγκα. Είναι μια ρεαλιστική προσέγγιση που όμως αφήνει τραγικές εντυπώσεις μετά από τέτοιες ήττες.
  • Η Mακάμπι θέλει να κυνηγήσει τα πλέι οφ μέχρι το τέλος του Top16 και η νίκη με 91-62 επί της Σιένα ήταν ένα μεγάλο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση. Οι Ισραηλινοί μπορούν να χτίσουν πάνω στο ρεκόρ 3-5 που πλέον έχουν μετά την καλύτερη βραδιά του Γιόγκεβ Οχαγιόν (19 π.) αυτή τη σεζόν στην Ευρωλίγκα μέσα στο “Νόκια Αρίνα”. Η Μακάμπι πέτυχε νταμπλ σκορ επί των Ιταλών στην δεύτερη περίοδο (24-12) και η Σιένα δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο. Αντίθετα, οι οικοδεσπότες ολοκλήρωσαν το ματς με ένα επιμέρους σκορ 23-8 στα τελευταία δέκα λεπτά.
  • H Oυνικάχα άντεξε στο Μπάμπεργκ και πήρε την τρίτη της εκτός έδρας νίκη έχοντας κερδίσει τους πρωταθλητές Γερμανίας 68-65. Παίζοντας με δύο νέα πρόσωπα, τους Ματ Ουόλς και Τζερεμάια Μάσεϊ, οι γηπεδούχοι για τρία δεκάλεπτα ήταν κακοί, αλλά με ένα επικό σερί 21-8 μείωσαν την διαφορά στον πόντο (63-62) 1,5 λεπτό πριν το τέλος. Η Μάλαγα είχε τον έλεγχο για 30 λεπτά, όμως στο τέλος έπαιξε με τη φωτιά χωρίς να καεί. Ο Μπόκι Νάχμπαρ είχε το τελευταίο σουτ, αλλά έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.