H Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ γλίτωσαν!

2013-03-01T02:25:40+00:00 2013-03-01T02:28:07+00:00.

01/Mar/13 02:25

Η Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ πήραν τις νίκες απέναντι σε Χίμκι και Μπάμπεργκ με την ψυχή στο στόμα, ενώ η Κάχα Λαμποράλ έχασε στην Βιτόρια από την Μακάμπι σε ένα βράδυ Πέμπτης με πολλά συναρπαστικά ματς στο τοπ-16 της Ευρωλίγκας

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Παραλίγο να την πατήσουν, αλλά γλίτωσαν! Η Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ Μαδρίτης παρέμειναν σε θέση οδηγού στα γκρουπ F και E, και πήγαν στο 8-1 παρότι βρέθηκαν μια ανάσα από εντός έδρας στραπάτσα. Η Κάχα Λαμποράλ δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στη Βιτόρια από την Μακάμπι και τώρα οι δυο τους είναι ισάβαθμες στην πέμπτη θέση με ρεκόρ 4-5. Την ίδια στιγμή που η Σιένα βελτίωνε το ρεκόρ της σε 7-2 και έμεινε δεύτερη, με τον Ολυμπιακό (6-3) να την καταδιώκει.

• Η Μπάμπεργκ παραμένει χωρίς νίκη στο τοπ-16 μετά από 9 αγώνες και η Ρεάλ απέφυγε το σοκ της ήττας στην Μαδρίτη, χάρη σε ένα τρίποντο της τελευταίας στιγμής από τον Ντρέιπερ (76-73). Η Γερμανική ομάδα είχε το προβάδισμα στο ημίχρονο (41-39) και το κράτησε ως το τέλος της τρίτης περιόδου (60-57), αλλά στο τέλος το φαβορί επικράτησε.
  • Η ιστορία στην Βαρκελώνη ήταν κάπως διαφορετική με τους Καταλανούς να κερδίζουν μόνο δύο πόντους την Χίμκι (71-69), κρατώντας τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκειά του. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους οικοδεσπότες να έχουν προβάδισμα με 43-34 και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ρώσοι έστησαν την αντεπίθεσή τους με ένα σερί 21-11, που δεν ήταν, όμως, αρκετό για να τους δώσει την νίκη. Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 19 πόντους ήταν για μια ακόμα φορά ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές.
  • Ένας… πρώην, ο Ντέιβιντ Λόγκαν ήταν ο ήρωας της Μακάμπι και “σκότωσε” την Κάχα Λαμποράλ μέσα στο σπίτι της (66-62). Ο Αμερικανός γκαρντ αποφάσισε για την έκβαση του ντέρμπι με ένα τρίποντο και δύο ελεύθερες βολές. Οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν στο τελευταίο δίλεπτο και γεύτηκαν την… πίκρα της 5ης διαδοχικής ήττας στο τοπ-16.
  • Ο Ολυμπιακός δεν είχε προβλήματα στην Κωνσταντινούπολη, απέναντι στην Μπεσίκτας όπως αποδεικνύει το 79-60 τελικό 60-79. Ο πρωταθλητής στο ΝΒΑ στις μέρες του στο Λος Άντζελες, Τζος Πάουελ, ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές με 16 πόντους, αλλά αυτό είναι απλά κάτι αξιοσημείωτο στην ροή της συνάντησης. Ο Ολυμπιακός έτσι και αλλιώς είχε διαφορά ποιότητας με την Μπεσίκτας και οι πρωταθλητές Τουρκίας δεν προέβαλαν ιδιαίτερη αντίσταση στο τέλος.
  • Τα ιδια ισχύουν και για την Σιένα, στο ματς με την Φενέρμπαχτσε. Οι πρωταθλητές Ιταλίας χρειαζόταν την νίκη για να συνεχίσουν να φλερτάτουν με τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου απέναντι στην τουρκική ομάδα που επικεντρώνεται πλέον στις υποχρεώσεις της στο τουρκικό πρωτάθλημα. Το τελικό 87-69 υπέρ των γηπεδούχων δεν αποτέλεσε έκπληξη για κανέναν. Τα πραγματικά καλέ νέα για την Σιένα είναι πως ο Αλεξάνταρ Ράσιτς έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι στην Ευρωλίγκα με 16 πόντους και 4/4 τρίποντα.