Επίθεση σε Ρούντι, τριπλή εκτός έδρας νίκη

2013-03-08T01:38:57+00:00 2013-03-09T01:27:06+00:00.

08/Mar/13 01:38

Σε ένα βράδυ με τρεις εκτός έδρας νίκες για το Top16 της Ευρωλίγκας στο Κάουνας, στον Πειραιά και την Κωνσταντινούπολη, τα νέα της επίθεσης στον Ρούντι Φερνάντεθ από οπαδό της Ζαλγκίρις επισκίασαν τα πάντα

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Ένα βράδυ που έπρεπε να ανήκει στο μπάσκετ, επισκιάστηκε από ένα επεισόδιο που δεν έχει προηγούμενο. Μετά το ματς της Ζαλγκίρις Κάουνας κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης ένας οπαδός των γηπεδούχων, σύμφωνα με τις πληροφορίες του Λιθουανού δημοσιογράφου Σαρούνας Μαζάλας, χτύπησε τον Ρούντι Φερνάντεθ (φωτ.) στο πρόσωπο την ώρα που πήγαινε στο πούλμαν της ομάδας εξαιτίας της συμπεριφοράς του στο πρώτο ματς με την Ζαλγκίρις. Το πρόσωπο του Ρούντι μάτωσε και αμέσως η ομάδα του τον πήγε στο αεροδρόμιο. Ο παραβάτης συνελήφθη και εσείς μπορείτε να διαβάσετε τι έγινε εντός γηπέδου.

• Στον Πειραιά, η Μπαρτσελόνα κράτησε το καλύτερο για το τέλος και με ένα επιμέρους σκορ 27-15 στην τελευταία περίοδο επικράτησε του πρωταθλητή Ολυμπιακού (90-77). Ο Έραζεμ Λόρμπεκ με 21 πόντους και ο Πιτ Μάικλ με 20 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών. Ο MVP του Φεβρουαρίου Άντε Τόμιτς ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου (62-62), αλλά δεν μπορούσε να τελειώσει το ματς το ίδιο αποτελεσματικά και στις δύο πλευρές του γηπέδου.
  • Στο Κάουνας η Ζαλγκίρις πάλεψε μέχρι το πικρό τέλος, αλλά η βραδιά ανήκε στον Νίκολα Μίροτιτς ο οποίος είχε 31 πόντους με 18/18 βολές (ισοφάρισε το ρεκόρ της Ευρωλίγκας) και 11 ριμπάουντ. Ήταν ο βασικός λόγος για τη νίκη της Ρεάλ στην παράταση για έναν πόντο (105-104). Οι Λιθουανοί είχαν την ευκαιρία να κερδίσουν το ματς στο τέλος της κανονικής διάρκειας (84-84), αφού είχαν τρία δεύτερα για ένα τελευταίο σουτ, ο Μάρκο Πόποβιτς πήρε την ευθύνη, αλλά το έχασε.
  • Στην Κωνσταντινούπολη η ομάδα που πραγματικά χρειαζόταν τη νίκη, την πήρε. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε της Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ (94-85) έχοντας πάρει προβάδισμα 9 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος. Πέντε παίκτες από τους νικητές είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ οι γηπεδούχοι για ένα ακόμα ματς δεν έδειξαν καμία διάθεση στην επίθεση. Αντίθετα, ο Μπογκντάνοβιτς είχε ένα ακόμα μεγάλο ματς στην επίθεση με 26 πόντους.