Βραδιά Πράσινης περηφάνιας

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Ήταν μια τρελή βραδιά στην Ευρωλίγκα με απροσδόκητα αποτελέσματα και μεγάλα ματς. Στο τέλος, η Μπαρτσελόνα με νίκη επί της Κάχα Λαμποράλ και ρεκόρ 11-1 εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου ΣΤ, ενώ στον όμιλο Ε, όλα είναι ακόμα ανοιχτά για την τελική κατάταξη με την Ρεάλ Μαδρίτης, την Αναντολού Εφές και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να είναι ισόπαλες 9-3, τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί (8-4) και την Μάλαγα (6-6) να έχει ακόμα πιθανότητες πρόκρισης στα πλέι οφ.

• Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, το οποίο εξελίχθηκε σε διαγωνισμό βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 74-73 κόντρα στη Ρεάλ, παρά το γεγονός ότι ο ηγέτης του, Δημήτρης Διαμαντίδης έχασε τις τελευταίες του δύο προσπάθειες από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Παρόλα αυτά, είχε κάνει νωρίτερα το καθήκον του, όπως και ο επί χρόνια συμπαίκτης του Κώστας Τσαρτσαρής και το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει η Ρεάλ ήταν ένα τρίποντο από το κέντρο του Σέρτζιο Ροντρίγκεθ που δεν βρήκε το στόχο του, ούτε καν το ταμπλό.
  • H Mπαρτσελόνα ηττήθηκε από την Κάχα Λαμποράλ στην ισπανική λίγκα, αλλά η Ευρωλίγκα είναι μια άλλη ιστορία. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν κοντά στο σκορ 1.39΄πριν το τέλος (76-74), όμως η Μπάρτσα τελείωσε το ματς με ένα σερί 7-0 (83-74). Παρόλα αυτά η μεγάλη είδηση από το ματς είναι η αντιπαράθεση μεταξύ του κόουτς Πασκουάλ και του Πιτ Μάικλ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν έξαλλος με τον προπονητή του για τον τρόπο που χρησιμοποιήθηκε, σύμφωνα με πληροφορίες από την Ισπανία τον έβρισε και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο.
  • O Μίλος Τεόντοσιτς σημείωσε δύο κρίσιμα τρίποντα στα τελευταία λεπτά και η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να νικήσει την Μάλαγα εκτός έδρας με 70-66. Ήταν ένα πολύ “κλειστό” παιχνίδι, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο πόντους (68-66) 48” πριν το φινάλε και τελικά ο Σόνι Ουίμς σφράγισε το αποτέλεσμα (70-66) με ένα μεγάλο καλάθι 17΄΄ πριν την κόρνα της λήξης παρά το γεγονός ότι αστόχησε στην βολή που κέρδισε στην ίδια φάση. H Mάλαγα όχι μόνο έχασε το ματς, αλλά και ο Κρούνοσλαβ Σίμον τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο στα τελευταία δεύτερα.
  • Όντας απλήρωτοι και αβέβαιοι για το μέλλον της ομάδας, οι παίκτες της Ζαλγκίρις Κάουνας είχαν τον εγωισμό για να κερδίσουν την υποψήφια για το φάιναλ φορ Αναντολού Εφές (79-71). Ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς με 24 πόντους και 10/12 σουτ (3/4 τρίποντα) ήταν ο άνθρωπος του αγώνα κόντρα στην Εφές που είχε σε μέτρια βραδιά τον Τζόρνταν Φάρμαρ, απόντα λόγω τραυματισμού τον Βούγιασιτς και η προσπάθεια του Τζαμόν Λούκας Γκόρντον δεν ήταν αρκετή.