O αγώνας μποξ μόλις άρχισε

Της Nίκης Μπάκουλη/ bakouli@eurohoops.net

Tα φαντάσματα του 2011 βγήκαν βόλτα στη Βαρκελώνη και αυτό μάλλον δεν είναι καλό για τους οικοδεσπότες. Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη στην παράταση με 72-70 (64-64) επί του Παναθηναϊκού με τον Άντε Τόμιτς να κάνει τις πιο καθοριστικές παρεμβάσεις στο τέλος με μία τάπα στον Τζέιμς Γκιστ και ένα πολύ σημαντικό ριμπάουντ 3 δεύτερα πριν τη λήξη.

Με αυτό τον τρόπο ο Τόμιτς εξιλεώθηκε για το κόψιμο που είχε δεχθεί από τον Γκιστ στο σουτ που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην Μπάρτσα πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Ωστόσο, ο καλύτερος παίκτης στο παρκέ για τους νικητές ήταν ο Βίκτορ Σάδα, όχι μόνο επειδή σκόραρε 13 πόντους, αλλά και γιατί αμύνθηκε με τον καλύτερο τρόπο κόντρα στον Διαμαντίδη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Αν δεν είχε χάσει δύο κρίσιμες βολές 22 δεύτερα πριν το τέλος της παράτασης, θα ήταν τέλειος.

Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός είχε τον Γκιστ και τον Στέφαν Λάσμε σε μεγάλη βραδιά, με τους δύο να σκοράρουν από 14 πόντους. Το 5ο φάουλ του Λάσμε ήταν συζητήσιμο και τελικά έκανε τη διαφορά για τους Πράσινους, οι οποίοι έχασαν τον καλύτερο τους σέντερ στο 36 λεπτό και αυτό ήταν μια πάρα πολύ σημαντική λεπτομέρεια. Το αμυντικό πλάνο του κόουτς Πεδουλάκη, πάντως, έπιασε, η ανάλυση μας ήταν απόλυτα ακριβής και μετά το 1-0 των Καταλανών η σειρά των αγώνων μόλις ξεκινά.