Όλες οι έδρες άντεξαν

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Το πλεονέκτημα έδρας από μόνο του δεν αρκεί αλλά μέχρι στιγμής και οι τέσσερις ομάδες που το απέκτησαν στο Top16, το εκμεταλλεύτηκαν. Κανείς φιλοξενούμενος δεν μπόρεσε να κλέψει τη νίκη στα ματς που έγιναν την Τετάρτη.

• H TΣΣΚΑ Μόσχας απέδειξε στο παρκέ ότι είναι το φαβορί να κερδίσει την σειρά των αγώνων κόντρα στην Κάχα Λαμποράλ, νικώντας με 89-78. Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα 15 πόντους (50-35) και ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε ήδη 20 βαθμούς αξιολόγησης σε 12 λεπτά αγώνα. Παρόλα αυτά είναι ακόμα νωρίς και η Κάχα θα μπορούσε να αντιδράσει, αν οι παίκτες του κόουτς Τάμπακ βελτιωθούν ουσιαστικά στην άμυνα.
  • H Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε το ματς υπνοβατώντας με την φιλοξενούμενη Μακάμπι Τελ Αβίβ να έχει προβάδισμα 23-14 μετά την πρώτη περίοδο. Αυτό ήταν αρκετό για να ξυπνήσει η Ρεάλ Μαδρίτης και με ένα επιμέρους σκορ 24-4 στο δεύτερο δεκάλεπτο να αποκατασταθεί η τάξη για τον Ρούντι και την παρέα του. Aπο εκεί και πέρα η Μακάμπι δεν μπόρεσε να μπει ξανά στο ματς και το τελικό 79-53 ήρθε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις.
  • Στον Πειραιά το παιχνίδι δεν ήταν θεαματικό, αλλά σε αυτό το σημείο το αποτέλεσμα μετρά και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 67-62 επί της Αναντολού Εφές με τον Γιώργο Πρίντεζη να κάνει ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 26 πόντους. Παρόλα αυτά το πιο σημαντικό νούμερο της βραδιάς ήταν τα μόλις 1/19 τρίποντα των φιλοξενουμένων, ένα τραγικό 5% ευστοχία που τους σκότωσε. Ο Τζόρνταν Φάρμαρ είχε 0/5 και ο Σάσα Βούγιασιτς 0/3 από την γραμμή των 6,75 μέτρων.