H Λοκομοτίβ ήταν όντως τρένο

2013-04-14T00:14:48+00:00 2013-04-14T00:14:48+00:00.

14/Apr/13 00:14

Η ρωσική Λοκομοτίβ Κιούμπαν κατάφερε να πάρει το Eurocup και μαζί το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της προσεχούς σεζόν με οδηγό τον MVP της σεζόν Νικ Καλάθη. Η Μπιλμπάο δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά και δεν μπόρεσε να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική

Ο τελικός στο Σαρλερουά αποδείχθηκε τελικά υπόθεση μίας ομάδας. Η Μπιλμπάο είχε το προβάδισμα με 17-16 μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όμως στο ημίχρονο η Λοκομοτίβ Κιούμπαν είχε διαφορά 8 πόντων υπέρ της (38-30), η οποία έφτασε ακόμα και τους 20 πόντους στο 34 λεπτό (65-45) και το τελικό σκορ ήταν νίκη για τους Ρώσους με 75-64. Οι Ισπανοί προσπάθησαν, μείωσαν στους επτά (67-60) 37 δεύτερα πριν το τέλος, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Η Λοκομοτίβ πήρε τον τίτλο του Eurocup και επίσης το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της προσεχούς σεζόν χάρη σε ένα εξαιρετικό ματς του MVP του τελικού Ρίτσαρντ Χέντριξ (14 π., 9ρ .), ενώ σε μεγάλη βραδιά βρέθηκε και ο Νικ Καλάθης με 10 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Στο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια τηλεοπτικής συνέντευξης ο πρόεδρος της Ευρωλίγκας Τζόρντι Μπερτομέου άφησε να εννοηθεί ότι είναι πιθανό οι ομάδες που μένουν εκτός του Top16 της Ευρωλίγκας να συνεχίζουν τη σεζόν τους στο Eurocup, αρχίζοντας από την επόμενη σεζόν. Θα είναι ενδιαφέρον να δούμε αν όντως αυτό θα συμβεί.