“Σουίπ” για Ρέαλ, μία νίκη ακόμα για ΠΑΟ

2013-04-17T00:11:22+00:00 2013-04-17T00:16:35+00:00.

17/Apr/13 00:11

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε αυτό που ήθελε με άνεση μέσα στο Τελ Αβίβ και περιμένει στον Λονδίνο τον νικητή της σειράς των αγώνων μεταξύ Παναθηναϊκού και Μπαρτσελόνα για να τον αντιμετωπίσει στα ημιτελικά του φάιναλ φορ με τους Πράσινους να προηγούνται πλέον με 2-1

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήδη περιμένει για τον νικητή της σειράς των αγώνων μεταξύ Παναθηναϊκού και Μπαρτσελόνα. Οι Ισπανοί με 3-0 “σκούπισαν” την Μακάμπι, ενώ στην Αθήνα οι Πράσινοι νίκησαν τους “Μπλαουγκράνα” και έχουν πλεονέκτημα 2-1.

• Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε το ματς στο Τελ Αβίβ με σερί 14-5 και παρά το γεγονός ότι η Μακάμπι αντέδρασε, οι Ισπανοί ήταν η καλύτερη ομάδα και επικράτησαν με ευκολία κάνοντας το 3-0 και παίρνοντας το εισιτήριο για το φάιναλ φορ του Λονδίνου. Προς στιγμή οι οικοδεσπότες είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (42-38) στο 25ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια η Ρεάλ με ένα ακόμα μεγάλο σερί (14-2) αντέδρασε, η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 52-44 υπέρ της και το τελικό 69-57 υπέρ των Μαδριλένων ήταν η φυσιολογική εξέλιξη. Ο Τζέισι Κάρολ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους, αλλά αυτό ήταν ένα ματς που κρίθηκε στην άμυνα, κάτι που λίγοι περίμεναν με δεδομένο το γρήγορο στιλ  μπάσκετ στο οποίο αρέσκονται οι δύο ομάδες.
  • Για μία ακόμα φορά ένα “κλειστό” παιχνίδι μεταξύ του Παναθηναϊκού και της Μπαρτσελόνα έληξε με τους Πράσινους να παίρνουν τη νίκη (65-63).  Παρά το γεγονός ότι οι οικοδεσπότες είχαν σχεδόν μόνιμα μία διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων στο πρώτο ημίχρονο, η άμυνα ζώνης των φιλοξενουμένων τους έδωσε τεράστιο ατού (επιμέρους σκορ 22-12) και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ο Διαμαντίδης ευστόχησε σε ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο στα τελευταία λεπτά (64-63), με την μπάλα να χτυπά στο ταμπλό πριν μπει μέσα. Επίσης με τις δύο ασίστ που μοίρασε (799) ξεπέρασε τον Πάμπλο Πριτζιόνι (798) στην λίστα των πασέρ όλων των εποχών στην Ευρωλίγκα και είναι πλέον δεύτερος πίσω από τον Θοδωρή Παπαλουκά. Από την άλλη πλευρά η Μπαρτσελόνα και ειδικά ο Σάδα ήταν φοβισμένοι, προτίμησαν να αφήσουν ελεύθερα σουτ για να δώσουν τη μπάλα στον Ναβάρο και τον Γιασικεβίτσιους. Αλλά στα τελευταία δεύτερα τόσο ο Ναβάρο, όσο και ο Γιασικεβίτσιους αστόχησες, η άμυνα του Παναθηναϊκού κέρδισε το ματς και πλέον με πλεονέκτημα 2-1 οι Έλληνες χρειάζονται μία ακόμα νίκη για προκριθούν.