H Eφές και η Κάχα δεν παραδίνονται

2013-04-17T23:57:34+00:00 2013-04-17T23:57:34+00:00.

17/Apr/13 23:57

Έμειναν ζωντανοί τόσο οι Τούρκοι, όσο και οι Βάσκοι, οι οποίοι κέρδισαν το τρίτο ματς των πλέι οφ της Ευρωλίγκας, κόντρα στον Ολυμπιακό και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντίστοιχα με τους ηττημένους βέβαια να έχουν ακόμα το προβάδισμα με 2-1 νίκες

Tου Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Δεν υπήρξε καμία “σκούπα” την Τετάρτη. Η Αναντολού Εφές και η Κάχα Λαμποράλ ανάγκασαν τον Ολυμπιακό και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντίστοιχα να παίξουν και τέταρτο ματς, παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στα προημιτελικά πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

• Η Αναντολού Εφές έκανε το καλύτερο της παιχνίδι μέχρι τώρα στα πλέι οφ, ενώ ο Ολυμπιακός δεν ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα και ο Βασίλης Σπανούλης βρέθηκε σε κακή βραδιά με 4 πόντους, 8 ασίστ, αλλά επίσης 5 λάθη. Το τελικό σκορ ήταν 83-72 για την οικοδέσποινα, παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός έχει ακόμα το πλεονέκτημα με 2-1 νίκες. Ο Τζόρνταν Φάρμαρ με 17 πόντους, ο Σεμί Ερντέν και ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς (φωτ.) με 15 έκαναν τη ζημιά και η Εφές είχε το προβάδισμα για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Παρόλα αυτά οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 71-64 τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά αυτό ήταν το καλύτερο που μπόρεσαν να κάνουν.
  • Ο Τομάς Ουερτέλ με 21 πόντους και ο Νεμάνια Μπιέλιτσα με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο (13 π., 7 ρ.) οδήγησαν την Κάχα Λαμποράλ στη νίκη με 93-72 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι Ρώσοι ήταν το μεγάλο φαβορί για το “σουίπ”, αλλά οι Βάσκοι ήταν ασταμάτητοι στην δεύτερη (28-10) και την τρίτη περίοδο (27-15). Τα τρίποντα έκαναν όλη τη διαφορά με τους γηπεδούχους να έχουν 15/26 πόντους (57%) έναντι 7/25 (28%) της ΤΣΣΚΑ.