H Eφές και η Κάχα δεν παραδίνονται

Tου Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Δεν υπήρξε καμία “σκούπα” την Τετάρτη. Η Αναντολού Εφές και η Κάχα Λαμποράλ ανάγκασαν τον Ολυμπιακό και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντίστοιχα να παίξουν και τέταρτο ματς, παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στα προημιτελικά πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

• Η Αναντολού Εφές έκανε το καλύτερο της παιχνίδι μέχρι τώρα στα πλέι οφ, ενώ ο Ολυμπιακός δεν ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα και ο Βασίλης Σπανούλης βρέθηκε σε κακή βραδιά με 4 πόντους, 8 ασίστ, αλλά επίσης 5 λάθη. Το τελικό σκορ ήταν 83-72 για την οικοδέσποινα, παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός έχει ακόμα το πλεονέκτημα με 2-1 νίκες. Ο Τζόρνταν Φάρμαρ με 17 πόντους, ο Σεμί Ερντέν και ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς (φωτ.) με 15 έκαναν τη ζημιά και η Εφές είχε το προβάδισμα για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Παρόλα αυτά οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 71-64 τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά αυτό ήταν το καλύτερο που μπόρεσαν να κάνουν.
  • Ο Τομάς Ουερτέλ με 21 πόντους και ο Νεμάνια Μπιέλιτσα με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο (13 π., 7 ρ.) οδήγησαν την Κάχα Λαμποράλ στη νίκη με 93-72 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι Ρώσοι ήταν το μεγάλο φαβορί για το “σουίπ”, αλλά οι Βάσκοι ήταν ασταμάτητοι στην δεύτερη (28-10) και την τρίτη περίοδο (27-15). Τα τρίποντα έκαναν όλη τη διαφορά με τους γηπεδούχους να έχουν 15/26 πόντους (57%) έναντι 7/25 (28%) της ΤΣΣΚΑ.