Οι πρωταθλητές πάνε Λονδίνο

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Ο νόμος της έδρας επικράτησε και με ένα μεγάλο τρίποντο του Είσο Λο 1,5 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα ο Ολυμπιακός πήρε μια διαφορά έξι πόντων (76-70) που οδήγησε στη νίκη με 82-72 επί της Αναντολού Εφές. Οι πρωταθλητές της Ευρωλίγκας με 3-2 νίκες επιβλήθηκαν μετά από μία δύσκολη σειρά αγώνων.

Στο πιο κρίσιμο μέχρι τώρα ματς της σεζόν, ο ηγέτης του Ολυμπιακού Βασίλης Σπανούλης ανταποκρίθηκε με 19 πόντους και 5 ασίστ – έχοντας και 4 λάθη – και ο ήρωας του περυσινού τελικού, Γιώργος Πρίντεζης, τελείωσε το ματς με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ακόμα κι έτσι, όμως, η Εφές βρισκόταν μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος μέσα στο παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγείται με 67-66 πέντε λεπτά πριν τη λήξη.

Αυτό που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι ο κόουτς Μαχμουτί δεν μπορούσε να χρησιμοποιήσει τον τραυματία στο γόνατο Τζόρνταν Φάρμαρ στην τελευταία περίοδο με την ομάδα να μετρά ήδη έναν λιγότερο πρώην ΝΒΑερ, τον Σάσα Βούγιασιτς, για πειθαρχικούς λόγους. Για μία ακόμα φορά ο πρώην Ερυθρόλευκος Τζαμόν Λούκας Γκόρντον ήταν ο πρώτος σκόρερ της τουρκικής ομάδας (14 π., 6 ρ., 5 ασ.), το τρικ της άμυνας με τέσσερις να παίζουν ζώνη και έναν να κυνηγά μαν του μαν τον Σπανούλη δούλεψε αρκετά καλά, αλλά στα τελευταία τέσσερα λεπτά οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις 5 πόντους, με τους τρεις να προέρχονται από ελεύθερες βολές.