Ο επίλογος (1η αγ.): Εντυπωσιακή αρχή

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

H νέα σεζόν της Ευρωλίγκας ξεκίνησε με εξαιρετικό μπάσκετ, μια μεγάλη έκπληξη, καλά παιχνίδια από τις περισσότερες δυνατές ομάδες και τον Ολυμπιακό να κερδίζει με τον γνωστό του τρόπο. Η Ουνικάχα είχε το προβάδισμα με 33-26 μετά το πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Ερυθρόλευκοι παίζουν καλύτερα όταν βρίσκονται πίσω στο σκορ και αυτό έκαναν για μία ακόμα φορά. Το τελικό σκορ ήταν 69-61 υπέρ των πρωταθλητών. Και η φιναλίστ της προηγούμενης σεζόν συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στο Λονδίνο. Η Ρεάλ Μαδρίτης διέλυσε εκτός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας 83-63 με τους συνήθεις υπόπτους, Νίκολα Μίροτιτς και Ρούντι Φερνάντεθ να δείχνουν τον δρόμο. Χωρίς άλλη καθυστέρηση, λοιπό, να τι έγινε στην πρώτη αγωνιστική της σεζόν 2013-14 της Ευρωλίγκας.

O MVP του Eurohoops

Ρενάλντας Σεϊμπούτις

Σε μία πρώτη αγωνιστική γεμάτη από εξαιρετικές ατομικές επιδόσεις, ο MVP μας, για μία ακόμα φορά, δεν είναι ο παίκτης που “απλά” έχει τα καλύτερα στατιστικά. Ο Ρόνι Σείμπούτις αξίζει το βραβείο, όχι μόνο γιατί είχε 19 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4/4 τρίποντα, αλλά πάνω από όλα γιατί έβαλε το νικητήριο καλάθι στην νίκη μετά από παράταση της Λιέτουβος Ρίτας επί του Παναθηναϊκού (84-83). Αυτό έκανε όλη τη διαφορά.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Κάρλος Αρόγιο: Δείτε ποιος επέστρεψε! Ο βετεράνος γκαρντ γύρισε στην Ευρωλίγκα και άφησε το σημάδι του στην εκτός έδρας νίκη της Γαλατασαράι (84-75) κόντρα στην πρωταθλήτρια Ιταλίας Σιένα. Σημείωσε 21 πόντους με 8/14 σουτ και επίσης μοίρασε 4 ασίστ.
  2. Τζαμάρ Σμιθ: Έδωσε άλλο μήνυμα στην “στιγμιαία” επίθεση. Ήρθε από τον πάγκο και στην ουσία έδωσε τη νίκη στην Μπάμπεργκ επί της Στρασμπούργκ (84-70) σε μόλις 14 λεπτά συμμετοχής σημειώνοντας 19 πόντους με 8/9 σουτ. Θέλετε και κάτι άλλο;
  3. Ρενάλντας Σείμπούτις: Aξιος MVP.
  4. Eμίρ Πρέλντζιτς: Η Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ νίκησε εκτός έδρας την Μπουντιβέλνικ (102-84) χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 31-7 σε ένα εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο και ο Πρέλντζιτς για πρώτη φορά φάνηκε να παίζει σύμφωνα με τις δυνατότητες του αφού τελείωσε το ματς με 14 πόντους (4/8 σουτ), 5 ριμπάουντ και κυρίως 7 ασίστ. Και ο Μίροτιτς ήταν πολύ καλός αλλά η Ζαλγκίρις δεν πάλεψε.
  5. Ρίτσαρντ Χέντριξ: Ο MVP του τελευταίου τελικού του Eurocup ήταν σε εξαιρετική κατάσταση στη νίκη με 87-84 της Λοκομοτίβ Κούμπαν επί του Ερυθρού Αστέρα όπου είχε 19 πόντους με 9/12 σουτ, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 29 λεπτά.

Η καλύτερη επίδοση ηττημένου: Ντάνιελ Χάκερ

Ο “de facto” ηγέτης της Σιένα έκανε το καλύτερο που μπορούσε κόντρα στη Γαλατασαράι, αλλά δεν είχε πραγματική βοήθεια από κανέναν. Για αυτό 26 πόντοι με 11/14 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ – αλλά και τρία λάθη – πήγαν στράφι απέναντι σε έναν αντίπαλου που διέθετε περισσότερους παίκτες με εμπειρία στο υψηλότερο επίπεδο σε σχέση με αυτούς των Ιταλών.

Η μεγαλύτερη νίκη: Αναντολού Εφές

Δεν μετρά μόνο το αποτέλεσμα, αλλά και ο τρόπος που το κατακτάς. Κόντρα σε μία ομάδα που στη θεωρία έχει ανάλογες δυνατότητες, η Εφές πήρε τη νίκη με 20 πόντους (87-67) επί της Αρμάνι Μιλάνο. Οι νεοφερμένοι Σκότι Χόπσον και Κώστας Βασιλειάδης προσέφεραν επιθετικές λύσεις με 22 και 16 πόντους αντίστοιχα, οι Σαβάνοβιτς και Γκόρντον ήταν ο καλός τους εαυτός και τα πράγματα φαίνεται ότι θα πάνε καλά στην Κωνσταντινούπολη, όχι μόνο για την Εφές, αφού οι Τούρκοι ξεκίνησαν με 3/3 νίκες.

Η έκπληξη: Λιέτουβος Ρίτας

‘Εχοντας φτάσει στην Ευρωλίγκα μέσω του προκριματικού γύρου, η Λιέτουβος Ρίτας συνεχίζει να εντυπωσιάζει μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού. Δεν είναι απλώς ένα καλό ξεκίνημα, αφού οι Πράσινοι δύσκολα θα κάνουν άλλα στραβοπατήματα απέναντι στις πιο αδύναμες ομάδες του ομίλου, επομένως αυτή τη νίκη, έστω κι αν ήμαστε στην αρχή της σεζόν, μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμη στην προσπάθεια της Ρίτας να μπει στο Top16.

H απογοήτευση: ΕΑ7 Μιλάνο

Πρέπει να αναγνωρίζεις το αυτονόητο και η Εφές έκανε ένα μεγάλο ματς, αλλά από την άλλη πλευρά μια ήττα με 20 πόντους (87-67) εκτός έδρας δεν είναι καλό σημάδι για το Μιλάνο. Υπάρχει η δικαιολογία της απουσίας του τραυματία Ντέιβιντ Μος, αλλά οι Ιταλοί βρίσκονταν μόνιμα πίσω στο σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν για να μπουν στο παιχνίδι.

Μπορεί και καλύτερα: ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η νίκη με 67-60 της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Παρτιζάν δεν ήταν εντυπωσιακό αποτέλεσμα, αλλά ήταν μια εμφάνιση πολύ καλύτερη από τη νίκη μόλις με 62-59 της ΤΣΣΚΑ στη Γαλλία κόντρα στην Ναντέρ. Ναι, δεν μπορείς να κρίνεις ένα βιβλίο από το εξώφυλλο και η σεζόν μόλις άρχισε, όμως οι Ρώσοι δεν βρήκαν ρυθμό και δεν θα θέλουν να θυμούνται αυτό το ματς.

Η τελευταία λέξη: Μπάγερν Μονάχου

Ναι, η Ζιελόνα Γκόρα δεν είναι φαβορί για τον τίτλο, αλλά πρέπει να παραδεχθείτε ότι μια νίκη εκτός έδρας με 94-73 είναι ιδανικός τρόπος για να κάνεις την πρώτη σου εμφάνιση. Αυτό ακριβώς έκανε η Μπάγερν Μονάχου, μια εντυπωσιακή είσοδο στην Ευρωλίγκα κι αν ένα αποτέλεσμα από την πρώτη βραδιά κάνει τον Τζόρντι Μπερτομέου να χαμογελά είναι αυτό. Το μπάσκετ έχει ήδη μια σεβαστή παρουσία στη Γερμανία, αλλά καλά αποτελέσματα από τη Μπάγερν μπορούν να εκτοξεύσουν το ενδιαφέρον το κοινού σε επίπεδα ρεκόρ.