Ολυμπιακός και Ρεάλ με άνεση

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Οι πρωταθλητές και οι περυσινοί φιναλίστ ήδη δείχνουν τη δύναμη τους μόλις στη δεύτερη αγωνιστική της νέας σεζόν στην Ευρωλίγκα την οποία έχουν ξεκινήσει με 2-0. Ο Ολυμπιακός και η Ρεάλ Μαδρίτης πήραν αυτό που ήθελαν και το έκαναν με στιλ. Οι Έλληνες επικράτησαν στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στη Γαλατασαράι (78-67) τελειώνοντας το ματς με ένα εντυπωσιακό σερί 14-2 που έκανε ένα ντέρμπι (66-65) τελικά εύκολη υπόθεση. Ο Σπανούλης σημείωσε 18 πόντους, 14 από τους οποίους στο πρώτο ημίχρονο και ο Ματ “Μάμπα” Λοτζέσκι είχε 15 κρίσιμους πόντους.

H Ρεάλ Μαδρίτης έκανε πλάκα με την Μπάμπεργκ και πήρε τη νίκη με 40 πόντους (98-58). Τι να πει κανείς για αυτό το ματς; Η ισπανική υπερδύναμη είχε προβάδισμα με 11 πόντους (18-7) από το τέλος της πρώτης περιόδου και η αρνητική έκπληξη ήταν ότι η συνήθως συμπαγείς Γερμανοί πρωταθλητές δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και σούταραν μόλις με 31% ευστοχία στα δίποντα.

Στο Μιλάνο, η Αρμάνι πήρε τη πρώτη της νίκη για τη σεζόν κερδίζοντας την μαχητική Ζαλγκίρις Κάουνας με 82-75. Οι Λιθουανοί μείωσαν στους δύο πόντους (67-65) 6,5 λεπτά πριν το τέλος, αλλά με ένα σερί 8-0 οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με διψήφιο νούμερο και είχαν τον έλεγχο του αγώνα στα τελευταία λεπτά. Ο Ιταλός φόργουορντ Νίκολο Μέλι (20 π., 9 ρ.) ήταν ο άνθρωπος της βραδιάς.

Στο Τελ Αβίβ, η Μακάμπι ξέσπασε κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, πάτησε το γκάζι και πήρε τη νίκη με 96-82 σουτάροντας 15/28 τρίποντα. Συνολικά επτά παίκτες των οικοδεσποτών σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ για τους Σέρβους το δίδυμο των Μαριάνοβιτς (20 π., 13 ρ.) και Γιάκα Μπλάζιτς (17 π.) έκανε το καλύτερο που μπορούσε.

Στο Κράσνονταρ, η Λοκομοτίβ Κούμπαν έκανε το 2-0 στο ξεκίνημα της στην Ευρωλίγκα και επίσης πήρε εκδίκηση για την ήττα από τη Λιέτουβος Ρίτας στην VTB. Η νίκη με 68-53 με τον Ντέρικ Μπράουν (22 π.) και τον Ρίτσαρντ Χέντριξ (17 π., 11 ρ.) να δείχνουν τον δρόμο ήταν μια ακριβής απεικόνιση της διαφοράς ποιότητας των δύο αντιπάλων,