Ο επίλογος (3η αγ.) – Εβδομάδα θαυμάτων

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Πολλά παιχνίδια, πολλές συγκινήσεις, πολλές πρώτες νίκες για τους “νέους”. Η τρίτη εβδομάδα της κανονικής σεζόν της Ευρωλίγκας ήταν εξαιρετική, ειδικά για τη Ρεάλ Μαδρίτης και την Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ. Στα δύο τελευταία ματς της Παρασκευής, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε πλάκα για τρίτο διαδοχικό ματς της Ευρωλίγκας με τον αντίπαλο της.

Αυτή τη φορά ήταν απέναντι στη φιλόδοξη Αρμάνι Μιλάνο που ηττήθηκε με κατεβασμένα τα χέρια (93-74), ενώ ο Παναθηναϊκός βρήκε τρόπο να φτάσει στην παράταση και να κερδίσει (90-86) τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι. Οι Ισπανοί είναι η μόνη αήττητη ομάδα (3-0) στον τρίτο όμιλο και οι Έλληνες με ρεκόρ 2-1 έχουν την πρώτη θέση στον τέταρτο όμιλο, στην ισοβαθμία με την Λαμποράλ Κούτσα (2-1) και την Λοκομοτίβ Κούμπαν (2-1). Στον τρίτο όμιλο ο πρωταθλητής Ολυμπιακός είναι επίσης η μοναδική αήττητη ομάδα (3-0) και στον πρώτο όμιλο μόνη πρώτη και αήττητη είναι η Φενέρμπαχτσε/ Ούλερ (3-0). Ακολουθεί η ΤΣΣΚΑ με 2-1 και η Μπαρτσελόνα έμεινε στο 1-2.

MVP

Kέισι Τζέικομπσεν

Η Μπάμπεργκ επικράτησε της μέχρι πρότινος αήττητης Αναντολού Εφές (88-86) και πήρε την πρώτη της νίκη για τη σεζόν χάρη στο μπάζερ μπίτερ του Τζέικομπσεν. Ήταν η σημαντικότερη φάση ενός αγώνα που είχε την υπογραφή του Αμερικανού ηγέτη των πρωταθλητών Γερμανίας με 23 πόντους και 7/10 τρίποντα. “Έγραψε” επίσης 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο χωρίς κανένα λάθος σε 27 λεπτά αγώνα.

Καλύτερη πεντάδα

1. Λούκας Κόζαρεκ: Σε 35 λεπτά αγώνα είχε 15 πόντους, δύο μεγάλα τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 λάθη στην πρώτη νίκη της Ζιελόνα Γκόα στην ιστορία της στην Ευρωλίγκα, με τη Σιένα να είναι το θύμα (73-65).
  2. Nίκος Παππάς: Ο Πότσιους ήταν εκπληκτικός (23 π., 7/9 τρ.) στην εύκολη νίκη (88-64) της Ζαλγκίρις επί της Στρασμπούργκ, αλλά ο Παππάς με 24 πόντους ήταν ο παίκτης που άλλαξε το ματς και έσωσε τον Παναθηναϊκό, οδηγώντας τους Πράσινους από το -15 στη νίκη με 90-86 μέσα στο Βελιγράδι.
  3. Κέισι Τζέικομπσεν:  Ένας άξιoς MVP και η ψυχή της Μπάμπεργκ.
  4. Nίκολα Μίροτιτς: Ο Nοτσιόνι ήταν εδώ (20 π., 9 ρ., 2 κλ., 2 κοψ., 1 ασ.), αλλά μετά ήρθε ο κύριος τέλειος. Ο Μίροτιτς σημείωσε 19 πόντους χωρίς να χάσει σουτ και επίσης είχε 6 ριμπάουντ στην εμφατική νίκη της Ρεάλ με  93-74 επί του Μιλάνο.
  5. Ντάριους Λαβρίνοβιτς: Και η Μπουντιβέλνικ πήρε την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα (74-69 επί της Παρτιζάν) και ο Λιθουνόας σέντερ έκανε μεγάλο ματς με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η καλύτερη επίδοση ηττημένου: Μπλέικ Σιλμπ

Υπήρχαν πολλοί υποψήφιοι για αυτή τη θέση, αλλά ο πολυδιάστατος Aμερικανός του Ερυθρού Αστέρα είχε 19 πόντους και έφτασε τον Παναθηναϊκό στα όρια του, στέλνοντας το ματς στην παράταση με τρίποντο.

Η μεγαλύτερη νίκη: Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ

Έχοντας κερδίσει την Μπαρτσελόνα, η Φενέρμπαχτσε δεν άφησε την παραμιρκή αμφιβολία για το γεγονός ότι στην Πόλη αυτή τη σεζόν σοβαρεύτηκαν, διαλύοντας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (86-60). Όπως παραδέχθηκε ο Έτορε Μεσίνα μετά το ματς: “Ήταν η χειρότερη ήττα της ομάδας στην πρόσφατη ιστορία της”.

Ήταν ένας θρίαμβος για τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς και τη νέα του ομάδα. Μόλις μετά τον πρώτο μήνα της σεζόν, η Φενέρμπαχτσε δεν είναι μόνο στα χαρτιά μια διεκδικήτρια του τίτλου, αλλά μια από τις πλέον συναρπαστικές ομάδες, που αξίζει να παρακολουθήσει κανείς στην Ευρωλίγκα. Ίσως παρατηρήσατε ότι κανείς παίκτης της Φενέρ δεν βρέθηκε στην πεντάδα μας – αν και ο Πρέλντζιτς θα μπορούσε – και αυτό είναι το πλέον εντυπωσιακό, ότι ήδη αγωνίζονται ως σύνολο.

Η έκπληξη: Ναντέρ

Ήταν η πρώτη νίκη των πρωταθλητών Γαλλίας στην Ευρωλίγκα και την πήραν εκτός έδρας κόντρα σε ένα από τα φαβορί, την Μπαρτσελόνα (71-67). Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος. Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο έχασε το τρίποντο – και είχε μόλις 2 πόντους στο ματς – που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα και ο “μικρότερος” σύλλογος της λίγκας έγραψε ιστορία.

Το ντέρμπι: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Οι πρωταθλητές επικράτησαν της Μπάγερν Μονάχου σε ένα θρίλερ που κρίθηκε τα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Μάλκολμ Ντιλέινι είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι με ένα τρίποντο και πιθανότατα να το στείλει στην παράταση, αλλά ο Κώστας Σλούκας τον έκοψε. Οι Ερυθρόλευκοι σφράγισαν τη νίκη με 88-83 με δύο βολές του Πρίντεζη και η Μπάγερν απέδειξε ότι κανείς δεν μπορεί να την υποτιμήσει.

Η κατάσταση στο Βελιγράδι ήταν… απρόβλεπτη, αλλά ο Παναθηναϊκός άντεξε στην παράταση και νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα, παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ για 38 λεπτά στη κανονική διάρκεια του αγώνα.

Μπορεί και καλύτερα: ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Χρειάζεστε εξήγηση; Περιμένουμε περισσότερα και για αυτό υπάρχουν αρκετά ερωτήματα για την υπάρχουσα κατάσταση στην ομάδα του Έτορε Μεσίνα.

H απογοήτευση: Σιένα

Ο Ερυθρός Αστέρας και η Στραμπούργκ επίσης έχουν ρεκόρ 0-3, αλλά οι πρωταθλητές Ιταλίας όχι μόνο ψάχνουν την πρώτη τους ήττα, αλλά έγιναν και το πρώτο θύμα της Ζιελόνα Γκόρα στην διοργάνωση. Μένει να φανεί αν μπορούν να αντιδράσουν κι αν υπάρχει παίκτης στο ρόστερ τους που μπορεί να κάνει ότι και ο Μπόμπι Μπράουν πέρυσι, όταν η ομάδα είχε επίσης ξεκινήσει τη σεζόν με 0-3.

H τελευταία λέξη: Μακάμπι Τελ Αβίβ

Λίγοι περίμεναν μια εύκολη νίκη της Μακάμπι εκτός έδρας κόντρα στη Λοκομοτίβ Κούμπαν, αλλά η διαφορά στην εμπειρία ανάμεσα στις δύο ομάδες και το μεγάλο ματς του Ινγκλές έκαναν τη διαφορά για το τελικό 73-58. Το θέμα μας είναι, όμως, άλλο και εδώ ξεκινά το αστείο μέρος της ιστορίας. Θυμάστε τον “πόλεμο” ανάμεσα στις δύο ομάδες για το ποια θα υπογράψει τον Γιόγκεβ Οχαγιόν που κατέληξε με τον παίκτη να μείνει στο Τελ Αβίβ; Σε αυτό το ματς ο Ισραηλινός έπαιξε μόνο 3 λεπτά και είχε μόνο 3 πόντους. Όχι και η καλύτερη βραδιά του…