Επίλογος (Τop16 1 αγ.) – Οργή Σπανούλη

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Αυτό περιμένουμε από το Top16. Μεγάλα ματς, μεγάλες αποδόσεις, σταρ που ξεχωρίζουν και ενθουσιασμό σε όλη την Ευρώπη. Ακριβώς αυτό συνέβη την πρώτη εβδομάδα της δεύτερης φάσης της Ευρωλίγκας με το τελευταίο ματς της Παρασκευής, του Ολυμπιακού εναντίον της Φενέρμπαχτσε, να αποδεικνύεται το θεαματικότερο της πρεμιέρας.

MVP

Βασίλης Σπανούλης

Με την ομάδα του να θέλει να αντιδράσει μετά από δύο ήττες και να ξεκινήσει το Top16 με ένα θετικό αποτέλεσμα, ανταποκρίθηκε απόλυτα. Το αποτέλεσμα ήταν θεαματικό: 28 πόντοι με 9/15 σουτ, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 34 λεπτά. Ήταν ένας πραγματικός ηγέτης σε ένα ματς που ήταν δοκιμασία για τον ίδιο και επίσης δοκιμασία για τους πρωταθλητές. Όπως μπορείτε να καταλάβετε από το τελικό 95-82 , πέρασαν το τεστ. To 39 ranking είναι το καλύτερο της καριέρας του στην Ευρωλίγκα.

Καλύτερη πεντάδα

1. Ρίκι Χίκμαν: Χωρίς τον Σον Τζέιμς η Μακάμπι χρειαζόταν έναν ήρωα και αυτός βρέθηκε με 24 πόντους (9/14 σουτ) στην εκτός έδρας νίκη με 90-84 επί της Γαλατασαράι. Αν μπορεί να παίζει έτσι κάθε βράδυ, τότε η Μακάμπι βρίσκεται σε καλά χέρια.
  2. Βασίλης Σπανούλης: Μια από τις καλύτερες βραδιές της τεράστιας καριέρας του.
  3. Βίκτορ Χριάπα: Στη πρώτη ρωσική μονομαχία που έγινε ποτέ στο Top16, ο αρχηγός ήταν εκεί και το παιχνίδι του υπέροχο. Είχε 15 πόντους με 5/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ στη νίκη με 84-77 στην παράταση επί της Λοκομοτίβ αποδεικνύοντας ξανά ότι είναι ο καλύτερος all around φόργουορντ στην Ευρώπη.
  4. Aντρές Νοτσιόνι: Ήταν έντυπωσιακός και πάλι με 20 πόντους, 4/4 τρίποντα και 9 ριμπάουντ στην εκτός έδρας επικράτηση της Λαμποράλ Κούτσα επί της Ουνικάχα Μάλαγα (93-79).
  5. Γιάννης Μπουρούσης: Σε 25 λεπτά είχε νταμπλ νταμπλ (15 π., 10 ρ.) με τη Ρεάλ Μαδρίτης να παραμένει αήττητη ακόμα και μπροστά σε 21.000 Σέρβους οπαδούς στο Βελιγράδι, νικώντας με 80-64 την Παρτιζάν.

Καλύτερη επίδοση ηττημένου: Αλεξ Μάριτς

Σε αυτό το σημείο της καριέρας του δεν θεωρείται σταρ, αλλά ο σέντερ που είχε υπάρξει μέλος της καλύτερης πεντάδας στην Ευρωλίγκα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε ζημιά με ένα νταμπλ νταμπλ (12 π., 1ο ρ.) και 3 κλεψίματα. Παρά την επιπλέον ώθηση που έδωσε, όμως, η Λοκομοτίβ δεν μπόρεσε να ξεκινήσει το Top16 με μια νίκη-δήλωση κόντρα στον μεγαλύτερο αντίπαλο της σε εθνικό επίπεδο.

Μεγαλύτερη νίκη: Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δεν ήθελε μόνο να ξεκινήσει το Τοπ16 της Ευρωλίγκας με νίκη, αλλά να αφήσει πίσω του τις ήττες από τον Παναθηναϊκό στο κύπελλο και τον ΚΑΟΔ στο πρωτάθλημα. Οι Ερυθρόλευκοι ανταποκρίθηκαν, πήραν την εντυπωσιακή νίκη με  95-82 επί της Φενέρμπαχτσε και ένα μεγάλο ματς όχι μόνο από τον Σπανούλη, αλλά και τον Στράτο Περπέρογλου. Δύο παίκτες τους οποίους διαμόρφωσε ο Ομπράντοβιτς κατά τη διάρκεια της κοινής τους παρουσίας στον Παναθηναϊκό ήταν η καταστροφή  του στο ΣΕΦ.

H έκρηξη: Μπάγερν

Πλέον δεν είναι έκπληξη να βλέπεις την Μπάγερν να νικά εκτός έδρας. Ωστόσο το πρώτο ματς της ιστορίας της στο Top16 ήταν ένας απόλυτος θρίαμβος, μια τεράστια εκτός έδρας νίκη με 84-66 στο γεμάτο γήπεδο του Κάουνας. Με 9/14 τρίποντα οι Γερμανοί είχαν προβάδισμα με 65-41 στο 24ο λεπτό και το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε εκεί. Η αυτοπεποίθηση των Γερμανών είναι εντυπωσιακή και απέδειξαν με το καλημέρα ότι μπορούν να κάνουν τρελά όνειρα.

Μπορεί και καλύτερα: Αναντολού Εφές

Έχοντας αλλάξει κόουτς με τον Αγγέλου στη θέση του Μαχμουτί και έχοντας προσθέσει τον Μίλκο Μπιέλιτσα, περιμέναμε να δούμε μια πιο συμπαγή εκδοχή της Εφές. Αυτό δεν συνέβη. Η Μπαρτσελόνα τη διέλυσε από το πρώτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 84-65. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι χρησιμοποίησαν μόλις 8 παίκτες και ανάμεσα τους δεν βρίσκονταν δύο σημαντικά “εργαλεία” για τα σχέδια του Αγγέλου, οι Σκότι Χόπσον και Τζαμόν Γκόρντον.

Η απογοήτευση: Αρμάνι Μιλάνο

Αντίθετα με την Εφές, το Μιλάνο ταξίδεψε στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό έχοντας ένα εξαιρετικά πλήρες ρόστερ και φυσικά έναν από τους πολυσυζητημένους παίκτες στα μετραγραφικά σενάρια, τον Ντάνιελ Χάκετ. Κι όμως η ομάδα του κόουτς Κρέσπι δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα απέναντι στην άμυνα των Πράσινων που πήραν την εύκολη νίκη με 73-57. Βέβαια είναι η ίδια άμυνα που νίκησε τον πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό, αλλά το Μιλάνο δεν μπόρεσε να αντιδράσει πειστικά σε κανένα σημείο του αγώνα.

Τελευταία λέξη: Περασμένα, όχι ξεχασμένα

H Φενέρμπαχτσε είχε μειώσει το προβάδισμα του Ολυμπιακού στους έξι πόντους με 1,5 λεπτό να έχει απομείνει, ο Σπανούλης πέτυχε ένα μεγάλο τρόποντο και γύρισε προς τον πάγκο των φιλοξενουμένων. Ο “Kill Bill” αφιέρωσε το σουτ του στον πρώην προπονητή του με τον οποίο δεν είναι μυστικό ότι οι σχέσεις του είναι κάκιστες από τότε που ο Σπανούλης άφησε τον Παναθηναϊκό. Φυσικά δεν έδωσαν τα χέρια μετά το τέλος του αγώνα και θα είναι ενδιαφέρον να δούμε τι θα συμβεί στη συνέχεια, αν ξανασυναντηθούν αργότερα, για παράδειγμα στο Μιλάνο.