O επίλογος (Τοp16 3 αγ.) – Παρτιζάν-θαύμα

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Τέσσερις ομάδες είναι ακόμα αήττητες, οι Παναθηναϊκός, Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης και Μακάμπι Τελ Αβίβ, αλλά η 3η αγωνιστική του Top16 θα μείνει στη μνήμη μας για τη νίκη της Παρτιζάν επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Σε μια πραγματική αναμέτρηση μεταξύ Γολιάθ και Δαυίδ, οι Σέρβοι επικράτησαν και πήραν την πρώτη τους νίκη στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης.

Για την ακρίβεια στον όμιλο Ε οι Πράσινοι και οι Καταλανοί είναι πρώτοι (3-0), ενώ τους ακολουθούν το Μιλάνο και η Μάλαγα (2-1). Οι Ολυμπιακός και Λαμποράλ Κούτσα βρίοσκονται ένα βήμα πίσω (1-2) και οι Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ και Αναντολού Εφές ακόμα ψάχνουν την πρώτη τους νίκη (0-3). Η κατάσταση είναι ανάλογη στον όμιλο F, όπου οι Ρεάλ Μαδρίτης και Μακάμπι οδηγούν την κούρσα (3-), οι Μπάγερν και ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρίσκονται πίσω τους (2-1) και ακολουθούν οι Παρτιζάν και Λοκομοτίβ Κούμπαν (1-2). Οι Ζαλγκίρις και Γαλατασαράι έχουν μείνει στο 0-3.

Ήταν δύσκολο να διαλέξει κανείς τους καλύτερους, αλλά κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε και νομίζουμε ότι θα συμφωνήσετε.

MVP

Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς

Σε μία νίκη-θαύμα ήταν ο θαυματοποιός. Σκόραρε 27 πόντους με 4/8 τρίποντα, αλλά τα πιο σημαντικά του σουτ στο ματς ήταν οι 2/3 βολές του, 24 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα που έκριναν το τελικό 73-72 . Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε την ευκαιρία να κερδίσει το ματς, αλλά ο Σόνι Ουίμς έχασε  την ευκαιρία να γίνει ο ήρωας αφήνοντας τη νίκη στο Βελιγράδι και τη δόξα στον Μπογκντάνοβιτς που την άξιζε με το παραπάνω.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς: Η ανάγκη τον έκανε και πόιντ γκαρντ, μετά τον τραυματισμό του Βέστερμαν και τον χρειαζόμαστε και εμείς σε αυτή τη θέση…
  2. Χουάν Κάρλος Ναβάρο: Σε 21 λεπτά σκόραρε 21 πόντους σε μια εμφάνιση από τα παλιά μόλις με 7/11 σουτ. Είναι ακόμα ο “Λα Μπόμπα” και ο Ολυμπιακός το πλήρωσε στην ήττα του με  81-72.
  3. Zόραν Ντράγκιτςc: Σε ένα ματς αλά Ναβάρο είχε 24 πόντους σε 25 λεπτά, κρύο αίμα στα τελευταία λεπτά και σκότωσε τη Φενέρ, δίνοντας στην Μάλαγα πραγματικές ελπίδες για τα πλέι οφ με τη νίκη 89-75.
  4. Nίκολα Μίροτιτς: Ένα ακόμα μεγάλο ματς από έναν εκ των βασικών υποψηφίων για το βραβείο του MVP της σεζόν με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα στη νίκη με 111-87 της Ρεάλ επί της Μπάγερν.
  5. Στεφάν Λάσμε: Ο σέντερ του Παναθηναϊκού ήταν και πάλι πραγματικό θηρίο με 16 πόντους μόλις με 5/6 σουτ και 8 ριμπάουντ σε 21 λεπτά δράσης κατά τη νίκη επί της Αναντολού Εφές με 78-64.

Καλύτερη επίδοση ηττημένου: Τζάστιν Ντέτμον

Ο Ντέτμον έκανε ένα πραγματικά τεράστιο ματς με 21 πόντους, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ, αλλά δεν έχει αρκετή βοήθεια στη Ζαλγκίρις, όπως αποδείχθηκε στη νίκη της Μακάμπι μέσα στο Κάουνας με 78-87. Επίσης τι άλλο θα μπορούσε να κάνει ο  Kρστιτς; Έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 27 πόντους, προσέθεσε 7 ριμπάουντ, όμως η Παρτιζάν επικράτησε.

Η μεγαλύτερη νίκη: Μπαρτσελόνα

Εκτός έδρας, κόντρα στους πρωταθλητές, η Μπαρτσελόνα παρέμεινε αήττητη και πήρε μια νίκη που μπορεί να μετρήσει ακόμα και στην κούρσα για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Το τελικό 81-72 επί του Ολυμπιακού ήταν προϊόν ενός μεγάλου ματς από τον Ναβάρο, αλλά επίσης μιας εξαιρετικής αμυντικής εμφάνισης σε μία από τις πιο σκληρές εδρες της Ευρώπης. Στο κάτω, κάτω ήταν μόλις η πρώτη εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού σε κάθε διοργάνωση στην τρέχουσα σεζόν και αυτό λέει πολλά για την συγκέντρωση των Καταλανών.

Η έκπληξη: Παρτιζαν

Όπως είπε ο κόουτς Βουγιόσεβιτς: “Παρά τα προβλήματα ματς, ακόμα κάνουμε θαύματα”. Η Παρτιζάν νίκησε τον πόντο την ΤΣΣΚΑ (73-72) και απέδειξε και πάλι ότι κανείς δεν θα περάσει ένα εύκολο βράδυ στο Βελιγράδι. Μπορεί να κάνει κάτι περισσότερο η ομάδα: Αυτή τη στιγμή η ρεαλιστική απάντηση είναι όχι, αλλά μετά τα όσα έγιναν το βράδυ της Παρασκευής, ποτέ μη λες ποτέ…

Ο επιζήσας: Λοκομοτίβ Κούμπαν

Χάρη σε ένα τρίποντο του Μάντας Καλνιέτις, η Λοκομοτίβ Κούμπαν πέτυχε την πρώτη της νίκη με στιλ, εκτός έδρας και στον πόντο επί της Γαλατασαράι (63-62). Και οι δύο ομάδες κυνηγούσαν την πρώτη τους νίκη και οι δύο έχουν το ταλέντο για να παλέψουν για τα πλέι οφ, αλλά οι Ρώσοι έχουν περισσότερες λύσεις, έναν ταλαντούχο προπονητή και σιδερένια θέληση. Ήταν η τρίτη τους νίκη αυτή τη σεζόν στην Ευρωλίγκα που κρίθηκε στο σουτ και για μία ακόμα φορά κέρδισαν, έστω κι αν ο Αρόγιο είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς, χωρίς, ωστόσο, να τα καταφέρει.

Η άνοδος: Μιλάνο

Οι Ιταλοί ήθελαν να χτίσουν πάνω στη νίκη της προηγούμενης εβδομάδας κόντρα στον Ολυμπιακό και το κατάφεραν. Νίκησαν τη Σιένα στο εθνικό τους πρωτάθλημα και επίσης την Λαμποράλ Κούτσα  (83-76) βασιζόμενοι στη νέα ταυτότητα που έχουν ως ομάδα. Αυτό σημαίνει άμυνα, έλεγχος του ρυθμού και ομαδική προσπάθεια. Θα είναι ενδιαφέρο να δούμε πόσο θα ωριμάσει το Μιλάνο κατά τη διάρκεια του Top16 με την ομάδα να παλεύει με νύχια και δόντια για τα πλέι οφ.

Η απογοήτευση: Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ

Μετά από μία εντυπωσιακή κανονική σεζόν, η Φενέρ μοιάζει να είναι ντεφορμέ στη χειρότερη δυνατή στιγμή. Περιμέναμε ότι μετά από ένα μέτριο φινάλε στο 2013 – ενώ η ομάδα είχε ήδη εύκολα εξασφαλίσει μια θέση στο Top16 – ένα νέο και ενδεχομένως καλύτερο ξεκίνημα στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης. Υπάρχει χρόνος για αντίδραση, αλλά κανείς δεν περίμενε ένα 0-3 και μία ήττα με 89-75 από τη Μάλαγα μετά από ένα σερί 15-0 στα τελευταία λεπτά.

Η τελευταία λέξη: Μια κόντρα μετακομίζει

Δεν ήταν η πρώτη φορά που η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπάγερν Μονάχου αντιμετώπιζαν η μία την άλλη. Παρόλα αυτά, συνήθως τα ματς τους γίνονται στο χορτάρι του ποδοσφαιρικού γηπέδου και ήταν το πρώτο τους ραντεβού στα παρκέ του μπάσκετ. Το τελικό αποτέλεσμα θα το θυμόμαστε, αφού μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο όπου η Ρεάλ είχε προβάδισμα με ένα πόντο, οι γηπεδούχοι ξέσπασαν σκοράροντας 41 πόντους στην τρίτη περίοδο και πήραν τελικά τη νίκη με 111-87. Ελπίζουμε ότι είναι απλώς η αρχή μια όμορφης κόντρας.