Έκτη στέψη για την Μακάμπι Τελ Αβίβ

Του Αρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Όπως είπε κάποτε ο Τσαρλς Μπάρκλεϊ, δεν υπάρχει τίποτα πιο συναρπαστικό από τα τελευταία δυο λεπτά ενός αγώνα μπάσκετ, αλλά εμείς έχουμε να τα κάνουμε επτά τα λεπτά. Αυτό ακριβώς συνέβη στον τελικό της Ευρωλίγκας, τον πρώτο μετά το 1969 που οδηγήθηκε σε παράταση. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κέρδισε τη Ρεάλ Μαδρίτης (98-86) και ολοκλήρωσε την ιστορία της… σταχτοπούτας.

Δυο λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν ισόπαλο 69-69. Οι Ντέιβιντ Μπλου και Ταϊρίς Ράις έδωσαν ένα προβάδισμα 4 πόντων στην Μακάμπι Τελ Αβίβ ένα λεπτό πριν το φινάλε. Οι Σέρτζιο Ροντρίγκεζ και Γιάννης Μπουρούσης απάντησαν με 4/4 βολές και ο Ταϊρίς Ράις έχασε την ευκαιρία να πετύχει το νικητήριο τρίποντο. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ράις πήρε τη ρεβάνς του δίνοντας στη Μακάμπι προβάδισμα 85-79 2’30” πριν το τέλος. Αυτό ήταν! Η Ρεάλ δεν μπορούσε να κάνει το μεγάλο come back και η Μακάμπι για έκτη φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Ο Ράις με 26 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ και φυσικά αναδείχθηκε MVP του φάιναλ φορ, την ώρα που ο MVP της κανονικής περιόδου Σέρτζιο Ροντρίγκεζ είχε 21 πόντους για τη Ρεάλ.