Οι τελικοί ξεκίνησαν με πράσινη νίκη

2014-05-23T00:33:26+00:00 2014-05-23T00:33:26+00:00.

23/May/14 00:33

Του ‘Αρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Ήταν ένα κακό ματς με χαμηλό σκορ, αλλά πλέον μόνο το αποτέλεσμα μετράει. Και ο Παναθηναϊκός πρέπει να είναι περισσότερο από χαρούμενος με την νίκη με 59-56 επί του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό, αφού οι Πράσινοι είχαν μόλις 1/20 τρίποντα.

Παρά το συγκεκριμένο νούμερο ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στο παιχνίδι για πρώτη φορά πέντε λεπτά πριν τη λήξη (51-50) και το σκορ ήταν ισόπαλο 53-53 με ένα λεπτό να απομένει. Ωστόσο οι Πράσινοι έχουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στο γήπεδο τους από τους Ερυθρόλευκους, πήραν το προβάδισμα με 59-53 και ο Ολυμπιακός απλά μείωσε την τελική διαφορά στους τρεις πόντους.

Ο Γιόνας Μασιούλις με 15 πόντους και το δίποντο που έκανε το σκορ 55-3 ήταν μακράν ο πλέον καθοριστικός παίκτης του αγώνα. Ο Στράτος Περπέρογλου του Ολυμπιακού είχε επίσης 15 πόντους, αλλά έκανε δύο κρίσιμα λάθη στα τελευταία λεπτά.

Στη σειρά των αγώνων για την τρίτη θέση της τελικής κατάταξης, ο ΠΑΟΚ νίκησε εκτός έδρας τον Πανιώνιο (65-60) χάρη σε 21 πόντους του Μαρκ Πέιν.