Νίκη και Αλντεμίρ για τη Γαλατασαράι

2014-05-28T22:54:04+00:00 2014-05-28T22:54:04+00:00.

28/May/14 22:54

Με ρελάνς στην τελευταία περίοδο η Γαλατάσαραϊ κέρδισε την Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη και έκανε το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών, με την Φενέρμπαχτσε του Ζοτς να περιμένει τον αντίπαλό της για τον τίτλο. Για τρία ακόμα χρόνια στην Γαλατά ο εξελίξιμος Τούρκος φόργουορντ Φουρκάν Αλντεμίρ

Η Γαλατάσαραϊ πήρε την 76-71 νίκη κόντρα στην Μπάνβιτ και έγραψε το 2-1 στην πολύ ενδιαφέρουσα σειρά των ημιτελικών, απέναντι στο συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη. Ο Κάρλος Αρόγιο οδήγησε την ομάδα του (19π, 6 ασιστ) εκ του ασφαλούς και έτσι οι γηπεδούχοι χρειάζονται μια ακόμα νίκη για να προκριθούν στον τελικό. Θυμίζουμε πως η Μπάνβιτ ήταν πρώτη στην κανονική περίοδο. Ουσιαστικά, όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, όταν με ένα επί μέρους σκορ 29-19, η Γαλατάσαραϊ πήρε αυτό που ήθελε.

Επίσης, την Τρίτη το κλαμπ της Πόλης ανακοίνωσε πως υπάρχει συμφωνία για την ανανέωση του συμβολαίου του Φουρκάν Αλντεμίρ για τρία ακόμα χρόνια! Τα δικαιώματα του Τούρκου φόργουορντ στο ΝΒΑ ανήκουν στους Σίξερς.