Το πρώτο κόκκινο “μπρέικ” στο ΟΑΚΑ

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

O Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 2-1 στους τελικούς της Α1 και έχει την ευκαιρία να κατακτήσει τον τίτλο του πρωταθλητή εντός έδρας την Κυριακή κάνοντας το αδιανόητο. Για πρώτη φορά οι Ερυθρόλευκοι νίκησαν μέσα στο ΟΑΚΑ σε τελικούς.

Για την ακρίβεια ο Ολυμπιακός είχε κάνει το μπρέικ τη σεζόν 1992-93, αλλά ο Παναθηναϊκός χρησιμοποιούσε ως έδρα τη Γλυφάδα. Το τελικό σκορ ήταν 69-64 με τους Πρίντεζη (13 π.), Πετγουέι (12 π.) και Σπανούλη (14 π.) να οδηγούν την επίθεση. Ο Παναθηναϊκός είχε τεράστιο επιθετικό πρόβλημα για 30 λεπτά, κατάφερε να μειώσει σε 64-62 με 1,5 λεπτό να απομένει, αλλά δεν πλησίασε πιο κοντά. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και οι Πράσινοι πλέον βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο.

Στη σειρά για την τρίτη θέση ο Πανιώνιος έμεινε ζωντανός κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ 75-57 (1-2). Αυτό, ωστόσο που θα θυμόμαστε είναι ότι ο πλέι μέικερ του ΠΑΟΚ Ντ.Τζ.Κούπερ επιτέθηκε σε έναν οπαδό στην εξέδρα – πιθανότατα αφού πρώτα προκλήθηκε – κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου και αποβλήθηκε από το ματς. Το συγκεκριμένο επεισόδιο αναμένεται να οδηγήσει στην τιμωρία του για τα επόμενα ματς.