Πρόκριση Ρεάλ, πέμπτο ματς στη Βαλένθια

Η Ρεάλ Μαδρίτης προκρίθηκε στους τελικούς της Ισπανίας κερδίζοντας με 3-1 τη σειρά των ημιτελικών κόντρα στη Μάλαγα. Αντίθετα σε μια σειρά με τέσσερα σπασίματα έδρας μέχρι τώρα, η Βαλένθια πήγε τη Μπαρτσελόνα σε πέμπτο ματς (2-2) και όλα μπορούν να γίνουν.

Στη Μάλαγα, οι οικοδεσπότες προσπάθησαν να μείνουν ζωντανοί, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη με 89-79 μετά από παράταση (73-73). Οι Σέρχιο Γιούλ και Φελίπε Ρέγες είχαν από 22 πόντους για τους νικητές.  Ο Ρούντι Φερνάντεθ είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς στην κανονική διάρκεια, αλλά αστόχησε σε τρίποντο που επιχείρησε.

Στη Βαρκελώνη, η Βαλένθια κέρδισε για δεύτερο σερί ματς εκτός έδρας, αφού είχε χάσει εντός τα δύο πρώτα. Το τελικό σκορ ήταν 81-63, η Μπάρτσα σημείωσε μόλις 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο και ο Σαμ Βαν Ρόσομ ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενουμένων με 17 πόντους.